Erişilebilirlik

California'daki Ölümler Gerginliği Arttırdı


Minneapolis’te polis nezaretinde hayatını kaybeden George Floyd için başlayan protestolar henüz hız kesmemişken, California’da iki siyah Amerikalının cansız bedenlerinin ağaca asılı halde bulunması tansiyonu yükseltti.

Polis ekipleri, 10 Haziran Çarşamba günü California’daki Palmdale Belediye Binası yakınlarında bir ağaçta 24 yaşındaki Robert Fuller’ın ağaca asılı cansız bedeniyle karşılaştı. Fuller’ın ölüm nedeni ilk belirlemelere göre intihar olarak kayıtlara geçerken ailesi, Fuller’ın psikolojik bir rahatsızlığı bulunmadığına dikkat çekerek cinayet şüphesi üzerinde durulmasını istiyor.

Olayın duyulmasının ardından binlerce kişi Palmdale Belediye Binası yakınlarında protesto gösterileri düzenleyerek, Fuller’ın ölüm nedeninin aydınlatılmasını istedi. Soruşturmanın derinleştirilmesi için bağımsız bir komisyonun kurulması, 911 acil yardım telefon hattı kayıtlarının incelenmesi ve tam otopsi raporu talep eden yüzlerce kişi, Fuller’ın intihar ettiğine inanmadıklarını söylüyor.

California’da İki Siyah Amerikalının Asılmış Halde Bulunmaları Tepki Çekti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:02 0:00

Olayın ardından oluşturulan ‘Robert Fuller için Adalet’ başlıklı imza kampanyasını şu ana kadar 200 binden fazla kişi imzaladı.

Los Angeles Bölgesi Emniyet Müdürü Alex Villanueva, yaptığı basın toplantısında olayın aydınlatılması için ellerindeki delillerin incelenmesinin sürdüğünü ve FBI’ın da gelişmeleri yakından izlediğini belirtti.

Olayın geniş kitlelere ulaşmasının ardından, 31 Mayıs’ta San Bernardino’da 38 yaşındaki siyah Amerikalı Malcolm Harsh’ın yine aynı şekilde cansız bedeninin ağaca asılı halde bulunması yeniden gündeme geldi. Harsh’ın ailesi de intihara inanmadıklarını, ancak fazla tepki de çekmek istemediklerini söylüyor.

Yetkililer iki olay arasında bir bağlantı olmadığını düşünse de binlerce kişi, bu iki olayın derinlemesine soruşturulmasını istiyor.

Bazı uzmanlara göre, pandemi süresinde artan işsizlik ve ekonomik kaygılar geniş bir kesimde psikolojik sıkıntılara yol açtığından intihar vakalarında da ciddi bir artış yaşanıyor.

XS
SM
MD
LG