Erişilebilirlik

California’daki Yangınlar San Diego’ya Sıçradı


Amerika’nın California eyaletindeki yangın etkisini giderek artırırken, kontrol altına alınamayan alevler rüzgarın etkisiyle San Diego kentinin kuzeyine sıçradı. Rüzgarların şiddeti gece önemli ölçüde azaldı ancak meteoroloji uzmanlarına göre gün içinde yeniden şiddetini arttırabilir.

San Diego bölgesinde dün aniden parlayan alevler 15,5 kilometre karelik alana hızla yayıldı ve çok sayıda evin yanmasına neden oldu.

Eyalette 5 gündür devam eden yangınlarda en az 500 bina yıkıldı ve 200 bine yakın kişi evlerini terketmek zorunda kaldı.

Eyalette Pazartesi gününden bu yana etkili olan 6 büyük yangın ve diğer küçük yangını söndürme çalışmalarına heliktopterler eşliğinde 5 bin 700’ün üzerinde itfaiyeci katılıyor.

California’da kontrol altına alınamayan yangınlar San Diego kentinde aralarında golf sahalarına kurulan emekli konutları ve kıymetli atların tutulduğu ahırların da bulunduğu birçok alana yayıldı. Kentte acil durum ilan edildi.

Perşembe günü kuru, sıcak hava ve rüzgarın bir araya gelmesiyle oluşan koşullar yangının büyümesine neden oldu.

Birkaç saat içinde 16 kilometre karelik alana yayılan alevler Fallbrook kentindeki Rancho Monserate Spor Kulübüne kadar ulaştı ve onlarca evin yanmasına neden oldu. Fallbrook avokado bahçeleri ve at çiftlikleriyle biliniyor.

Öte yandan eyaletin en yıkıcı ve büyük yangınıyla karşı karşıya kalan kuzeydeki Ventura’da itfaiye görevlileri alevlerle mücadeleyi sürdürüyor. Şu ana dek yangın 430 binayı yuttu. “Thomas Yangını” olarak adlandırılan yangın Pazartesi günü başladığından bu yana 466 kilometre karelik alanı etkisi altına aldı. İtfaiye ekipleri Los Angeles civarındaki büyük yangınları kontrol altına almayı başardı ve tahliye uyarıları kaldırıldı.

San Diego’nun kuzeyindeki yangınlar ise emeklilerin kaldığı seyyar evleri yakarak geride hurdaya dönmüş metal yığınları bıraktı.

Tahliye emri verilen bölgede Camp Pendleton Deniz Kuvvetleri Üssü, okullar ve kumarhaneler kapılarını yangından kaçanlara açtı.

Atlar serbest bırakıldı

Yangın bölgedeki ahırları ve atlı kulüpleri de etkiledi. Alevlerin San Luis Rey Downs at eğitim merkezine yaklaşmasıyla 450 atın çoğu kaçmaları için serbest bırakıldı.

Ventura ve Santa Barbara arasında uzanan sahilde yaşayan küçük topluluklar alevlerin arasında mahsur kaldı.

Alevler manzarasıyla meşhur dağ kasabası Ojai’yı da tehdit ediyor.

Güney California’da özellikle kış yağmurlarının öncesinde yılın bu zamanında orman yangınlarına sık rastlanıyor. 2017, California’da yangınlar açısından özellikle kötü bir yıl oldu. Birkaç hafta önce kuzey California’daki yangınlarda 44 kişi hayatını kaybetmiş, 8 bin 900 ev ve diğer bazı binalar kül olmuştu.

California Orman ve Yangın Koruma Dairesi, eyalette bu yılki yangınlarda şimdiye kadar 400 bin hektarın üzerinde alanın küle döndüğünü açıkladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG