Erişilebilirlik

California’daki Eğitim Sisteminde Artık Türkler'in de Sesi Var


John Alpay (soldan sağa ikinci sırada) işletme yüksek lisans diploma töreni sırasında görülüyor

Amerika’da 2 Kasım seçimlerinde ilk kez beş Türk asıllı aday seçim yarışına girdi. Bu adaylardan Jay (Ceyhun) Karahan Teksas eyaletine bağlı bir ilçede başyargıçlığa, John Alpay da California’daki bir seçim bölgesinin eğitimle ilgili kurul üyeliğine seçildi. California ve Maryland’de seçime giren üç Türk asıllı Amerikalı, Yunus Aksoy, Osman (Oz) Bengür ve Timur Taluy ise sandıkta istedikleri sonucu alamadı.

California eyaletindeki San Clemente seçim bölgesi Capistrano Birleşik Eğitim Bölgesi 3’üncü Bölge Meclisi üyeliğine seçilen John Alpay seçim deneyimini ve politikaya neden girdiğini Amerika'nın Sesi'ne anlattı.

Indiana eyaletinde bir Türk ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen John Alpay hayatının büyük bölümünü California’da geçirmiş. California Üniversitesi’nde ekonomi okuduktan sonra, hukuk ve işletme dallarında yüksek lisans dereceleri de alan Alpay ardından iş hayatına atılmış. Ama küçüklüğünden bu yana içinde taşıdığı siyasete aktif olarak katılma isteği John Alpay’ı hiçbir zaman bırakmamış.

Alpay, “Çocukluğumdan beri hep politikaya girmek istedim. Sonunda bu hayalimi gerçekleştirmeye karar verdim. Bölge Eğitim Meclisi Üyeliği iyi bir fırsattı. Üç çocuğum var bu nedenle eğitim konusu beni yakından ilgilendiriyor. Bu alanda olumlu bir katkıda bulunacağımı düşündüğüm için aday oldum,” diyor.

Amerika’daki ekonomik kriz birçok eyalette olduğu gibi California’da da eğitim bütçesinde büyük kesintilere yol açmış. Örneğin Alpay’ın seçim bölgesi olan San Clemente’deki Capistrano Birleşik Eğitim Bölgesi’nin 450 milyon dolarlık yıllık bütçesi 350 milyon Dolar’a inmiş. Yeni kesintiler ise yolda. John Alpay, seçmenlerine kesintileri okul bütçesinden değil idari kalemlerden örneğin yeni bina inşaatlarından yapmayı vadederek oy aldığını söylüyor.

Seçim kampanyasında Alpay'ın Türk asıllı olması olumlu ya da olumsuz fazla bir rol oynamamış.

Alpay, “Ben oturduğum bölgeyi temsil etmek için seçime katıldım, dolayısıyla etnik kimliğimden çok seçim bölgemi öne çıkaran bir kampanya izledim. Ama sorulduğunda her zaman gururla Türk olduğumu söylemekten mutluluk duyarım. Zaten seçim bölgemde yaşayan Türklerin sayısı yok denecek kadar azdı. Bu bölgede daha çok İran asıllı Amerikalılar yaşıyor,” diyor.

John Alpay’ın seçildiği Bölge Eğitim Kurulu üyeliği tam günlük bir iş değil ve ayda 400 Dolar maaş ödüyor. Bu nedenle John Alpay, çalıştığı şirketteki işine devam edecek.

Alpay 2 Kasım öncesinde bir başka seçimi de kazanmış. Haziran ayında yapılan Orange County Cumhuriyetçi Parti Merkez Komitesi Üyeliği’ne de seçilen John Alpay siyasete aktif katılımını yerel düzeyden daha ileri platformlara taşımayı şimdilik düşünmüyor. Ama bu iki görevde de başarılı çalışmalar yürütürse, daha büyük görevlere aday olmayı düşünmeyeceğini de söylemiyor.

  • 16x9 Image

    Melek Çağlar

    Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

XS
SM
MD
LG