Erişilebilirlik

California’da Yılın En Büyük Yangını Kontrol Altına Alınamıyor


ABD’nin California eyaleti yeni bir yangın felaketiyle mücadele ediyor. Cuma günü eyaletin kuzeyindeki Siskiyou bölgesinde başlayan McKinney yangını kısa sürede büyüyerek 21 bin hektardan fazla alanı kül etti.

Henüz kontrol altına alınamayan yangında şimdiye kadar araç içinde sıkışan 2 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Ölen kişilerin kimliği henüz belirlenemedi.

Yetkililer, Kuzey California Ulusal Ormanı’nda kontrolden çıkan ve yaklaşık 8.000 kişilik bir kasabayı tehdit eden yangının bu yıl eyaletteki en büyük orman yangını haline geldiğini ifade ediyor.

Siskiyou bölge yetkilileri yangında yüzlerce yapının kullanılamaz hale geldiğini belirtirken, binlerce kişinin bölgeyi terk etmek zorunda kaldığı ifade ediliyor.

California Valisi Gavin Newsom yangının evleri yok edip, altyapıyı tehdit etmesi üzerine Cumartesi günü Siskiyou’da olağanüstü hal ilan edildiğini açıklamıştı.

Yangına 650’ye yakın itfaiye personeli havadan ve karadan müdahelede bulunuyor; ancak aşırı sıcak hava koşulları itfaiye ekiplerinin işlerini zorlaştırıyor. Çünkü California bu yıl önceki yıllardan biraz farklı olarak daha yoğun bir kuraklıkla ve sıcak havayla mücadele ediyor.

California’da Yılın En Büyük Yangını Kontrol Altına Alınamıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

Sıcaklıkların Pazar günü 40 dereceye ulaştığı bölgede kırmızı bayrak alarmı verilerek yangına 12 mil uzaklıktaki Yreka Bölgesi için de tahliye emri çıkarıldı.

Yetkililer, muhtemel bir fırtınanın önümüzdeki günlerde daha fazla yangın çıkmasına neden olabileceği konusunda hazırlıklı olunması gerektiği uyarıları yapıyor.

ABD Orman Hizmetleri Sözcüsü Adrienne Freeman, bölgedeki olumsuz hava koşulları nedeniyle yangının giderek büyüyebileceğini ve itfaiyeciler için tehlikeli olabileceğini söyledi.

California itfaiye ekipleri sadece McKinney yangını değil hafta sonu bölgeye yakın 10 farklı yangına daha müdahale etti.

Yangının çıkış nedenine yönelik araştırmalar henüz netlik kazanmadı. Ekipler önceliğin yangının kontrol altına alınması olduğunun altını çiziyor.

XS
SM
MD
LG