Erişilebilirlik

California'da Kuraklık Hayatı Etkiliyor


California'da Kuraklık Hayatı Etkiliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

Porterville Koordinasyon Konseyi isimli yardım kuruluşu, bölgedeki ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı yapıyor. Kuruluş şu sıralar su sıkıntısı yaşıyor.

Debbie Martinez şehrin dışında yaşıyor ve şehrin su şebekesine bağlı değil. Martinez, suyu komşusunun kuyusundan alıyor. Çünkü kendi kuyusu üç yıl önce kurumuş.

California’daki kanallar suyu kentlere ve küçük kasabalara taşıyor. Ancak Tulare Belediyesi’nde şebekeye bağlı olmayan bu küçük bölgedeki kuyular kurumaya başlamış. Fred Beltran 300’den fazla hanenin etkilendiğini söylüyor.

Beltran, kuyuların kuruduğunu ve bazılarının kalitesinin kötü olduğunu belirtiyor.

California Valisi Jerry Brown, su kıtlığını önlemeyi hedefleyen yeni bir yönetmelik imzalarken, susuzluk yaşayan eyalet sakinlerine acil içme suyu verilmesini sağladı.

Elva Beltran, Porterville Koordinasyon Konseyi’nin onlarca bölge sakinine varillerle su yardımı yaptığını söylüyor.

Porterville Koordinasyon Konseyi, kiliselerden ve yerel halktan bağış alıyor.

Bugünlerde kuruluş Michael Burrough gibi Doğu Porterville sakinlerine su yardımı yapıyor.

Burrough, “Bu kuruluş olmasaydı ne yapardım bilmiyorum. Tek seçenek su satın almak ama kasalarca su alacak param yok.” şeklinde konuşuyor.

Yetkililer, bu ailelere su vermenin öncelikleri olduğunu söylüyor. Ancak şimdilik Doğu Porterville sakinleri, ihtiyaç duydukları suyu komşularından, yerel kamu ve özel yardım kuruluşlarından sağlıyor.

XS
SM
MD
LG