Erişilebilirlik

California'da Balık Avlanma Yasağı Uygulanacak


California'da Balık Avlanma Yasağı Uygulanacak

Amerika’nın Batı kıyısında şimdi yengeç zamanı. Uzun bir günün sonunda balıkçı tekneleri kabuklu deniz mahsülleriyle dolu olarak Büyük Okyanus’tan San Francisco’ya dönüyor. Ed Tavasieff bugün hayatından memnun, çünkü Golden Gate köprüsü açıklarında 390 kilo Dungeness yengeci yakaladı. Balıkçı yeni yasak uygulamasının işlerini bozmasından korkuyor.

California kıyılarının bazı bölgelerinde koruma altına alınacak alanlar balıkçılığın tamamen durdurulmasına yol açabilecek. Çevreciler bu planın gerekli olduğunu, aksi halde aşırı avlanma, kıyı inşaatları, kirlilik ve iklim değişikliğinin denizlerde hayatı sona erdireceğini savunuyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, dünyadaki balık türlerinden yüzde 70’inin nesli ya tükendi ya da tükeniyor. California deniz hayatını korumada öncülük yapıyor. California Deniz Hayatı Koruma Yasası Girişimi adlı örgütün başkanı Ken Wiseman, “Florida’da ya da Yeni Zelanda’da çok büyük koruma alanları var. Ancak burada tüm eyalet 1200 millik kıyı seridiyle birbirine bağlı. Yeni yasalar sayesinde daha sağlıklı bir okyanusa sahip olmamız ve deniz yaşamını korumamız mümkün,” diye konuşuyor.

Yeni yasaya uyulup uyulmadığı çok sıkı denetlenecek. Okyanusun üstüne yasak alanları gösteren özel işaretler yerleştirilmeyecek. Balıkçılar ve balık avlamak isteyenler yasak bölgelerden GPS bilgileri ve yazılı notlar aracılığıyla uzak duracak. California Okyanus Koruma Konseyi’nden Biyolog Steven Weisberg ise şöyle konuşuyor: “Bir süre sonra balıklar yasak olmayan bölgelerle yasak bölgeleri birbirinden ayırabilecek ve yasaklı bölgede kalmayı tercih edecek.”

Californiyalı balıkçılar başka alanlara kayarken bilimadamları yasaklı bölgelerin ne kadar yarar getirdiğini anlamak için çalışmalar yapmayı planlıyor.

XS
SM
MD
LG