Erişilebilirlik

California'daki Yangınlar Yayılmaya Devam Ediyor


California’daki orman yangınları yayılmaya devam ediyor.

Cumartesi itibariyle en az 35 kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor. 60 kilometre kare alanı kaplayan yangınlar 16 farklı noktada devam ediyor. 100 bine yakın kişi evlerinden tahliye edilirken 6 bine yakın ev ve işyeri alevlere teslim oldu.

Evlerini tahliye etmeyenlerin yüzme havuzlarına girerek yangınlardan korunmaya çalıştığı bilgileri geliyor.

Her yıl, yaz sonu- sonhabar başlangıcı eyaletin iç bölgelerinden kıyılarına doğru esen güçlü ve kuru rüzgarlar, orman yangınlarının hızlıca yayılmasını sağlayacak koşulları oluşturuyor. Yer yer saate 64 kilometre hızla esen rüzgarlar, alevlerin itfaiyecilerin açtığı yangın emniyet yollarını aşmasına ve yangınların yayılmasına sebep oluyor.

Napa bölgesi itfaiye şefi, 8 Ekim’de farklı noktalarda başlayan orman yangınlarının, kuru ve sert rüzgarların yardımıyla birleşip tek büyük bir yangın haline gelmeye başladığını belirtti.

İtfaiye şefi, California Yangın Önleme Dairesi yetkilileriyle işbirliği içinde olduklarını ve yangınların yayılmasını önlemek için çalıştıklarını söyledi.

California Valisi Jerry Brown ve California senatörleri Dianne Feinstein ve Kamala Harris, Sonoma bölgesindeki yangından etkilenen yerleri ziyaret edecek.

İtfaiyeciler ve gönüllüler dahil, 9 binden fazla kişi orman yangınlarını söndürmek için seferber oldu.

Bölge dışından gelen gönüllülerin yanı sıra, Kanada ve Avustralya’dan da itfaiye ekipleri söndürme çalışmalarına yardım ediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG