Erişilebilirlik

California'daki Cami Yangını Kundaklama Çıktı


California eyaletinde cuma günü bir camide çıkan yangının kundaklama olduğu ve büyük olasılıkla “nefret suçu eylemi” olduğu bildirildi.

Polis California’nın güneyindeki Coachella Valley’deki camide çıkarılan yangının zanlısının kimliğinin belirlendiğini ve gözaltına alındığını açıkladı.

Cuma namazı öncesi çıkan yangın, binanın ilk katında büyük hasara yol açtı. Olayda yaralanan olmadı.

Soruşturmayı Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) yanı sıra ateşli silahlar ve patlayıcılarla bağlantılı suçları inceleyen güvenlik dairesi, birlikte yürütüyor.

Coachella Valley, San Bernardino’nun 125 kilometre uzağında bulunuyor. Geçen hafta San Bernardino’da Amerikan vatandaşı bir Müslüman ve Pakistanlı eşi, otomatik silahlarla bastıkları engellilere hizmet sunan bir merkezi basarak 14 kişiyi öldürmüş, 22 kişiyi de yaralamıştı. FBI, olayı “terör eylemi” olarak incelemeye aldığını açıklamıştı.

Coachella Valley’deki aynı cami geçen yıl da silahlı saldırıya uğradı. Bu olayda da kimse yaralanmamış, yetkililer olayı “nefret suçu” kapsamında değerlendirmişti.

San Bernardino’daki saldırının ardından Amerikan polisi, tüm ülkede Müslümanlar’ı hedef alabilecek saldırılara karşı alarma geçirildi.

XS
SM
MD
LG