Erişilebilirlik

Çağaptay: ‘Saldırı Sembolik Olarak Çok Yıkıcı’


Çağaptay: ‘Saldırı Sembolik Olarak Çok Yıkıcı’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00

Atatürk Havalimanı’na düzenlenen canlı bomba saldırısını henüz herhangi bir örgüt üstlenmese de hem yetkililerden gelen açıklamalardan hem de saldırının gerçekleşme şekli tek bir örgütü işaret ediyor. Peki Türkiye neden IŞİD’in hedefi oluyor?

Washington Enstitüsü Türkiye Programı Direktörü Soner Çağaptay’a göre saldırı sonrası Türkiye, Suriye politikasında değişikliğe giderek, IŞİD’le mücadeleyi üçüncü sıradan birinci derece önemli hale getirecek. Dış dünyada, Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğu imajı sarsıldığını savunan Çağaptay, “Geçmişteki IŞİD saldırılarından farklı olarak bu saldırı sembolik olarak çok daha yıkıcı Türkiye için. Sadece can kaybı değil ekonomik iktisadi ve imaj açısından çok yıkıcı bir saldırı.”

“Peki bundan sonra ne olacak? Türkiye hükümeti terörle mücadele için ne tür adımlar atacak ve müttefiki ABD ile işbirliğinde genişleme yapılacak mı?” diye sorduğumuz Çağaptay şu yanıtı veriyor:

“Amerika’nın elinde Türkiye’ye verebileceği sınır güvenliğinin arttırılması ve pekiştirilmesi için önemli insansız hava uçakları ve başka istihbarat enstrümanları var. Burada bir de Rusya sorunu var. Rusya Kuzey Suriye’de hakim güç. Türkiye’nin kuzey Suriye hava sahasına girmesi mümkün değil Rusya krizinden sonra. Türkiye’nin biraz da Rusya’nın rızasını alması gerekecek. O nedenle Putin’le Erdoğan’ın görüşmesi önemli.”

Çağaptay, Türkiye’nin IŞİD’in hiçbir zaman görmek istemeyeceği bir model ülke olduğunu ve o nedenle örgütün bu ülkeye “saldırıp saldırmayacağı” değil, “ne zaman saldıracağı” konusunun gündemde olduğunu söyledi.

  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

XS
SM
MD
LG