Erişilebilirlik

‘Çadırda da Yaşasam Sur’a Döneceğim’


Operasyonun yapıldığı Sur İlçesinin tarihi Surlarının iç kesimi, kentin en eski yerleşim yerlerinden. Kentin en eski caddelerinden biri de buradaki İzzet Paşa Caddesi. Cadde yıllar içinde, artan nüfusla paralel olarak, büyük değişim geçirdi. Cadde eşrafı da zaman içinde değişti. Eskiler gitti yerine yenileri geldi. Ama biri hariç. Caddenin belki de en eski ‘esnafı’ ayakkabı boyacısı Vahit Çetin. Çetin, caddenin en eski ve tanınmış simalarından. 50 yılı aşkın bir süredir aynı kaldırımda boyacılık yapıyordu. Ta ki Sur’da operasyon başlayana kadar.

65 yaşındaki Çetin’in bütün yaşamı Sur içindeki mahallerde geçmiş. Emekli belediye işçisi ama kendisine göre asıl mesleği‘ayakkabı boyacılığı’. Belediyeye ‘sigorta’ için girdiğini söylüyor. 50 yıl aşkın sürede kente gelen bir çok ünlünün ayakkabısını boyamakla övünüyor.

Çetin, çocuklarıyla birlikte Sur içindeki Hasırlı Mahallesinde yaşıyordu. Güvenlik güçlerinin PKK’nın gençlik yapılanması YPS (eski YDGH) üyeleriyle girdikleri çatışmaların en yoğun yaşandığı yerlerin başında geliyordu bu mahalle. İlk zamanlar evini terk etmeyen Çetin, çatışmalar şiddetlenince göç etmek zorunda kaldı. Hayatında ilk kez Sur dışına çıktı. Bağlar ilçesine yerleşen Çetin bölge tamamen kapanınca, yıllarını verdiği kaldırımı da bırakmak mecburiyetinde kaldı. Çatışmalar hem evini hem de işini bırakmasına neden oldu.

Bölge güvenlik güçlerince kontrol altına alındıktan sonra tekrar ayakkabı boyamaya başladı. Ancak eski kaldırımda değil karşısındaki kaldırımın köşesinde çalışmasına izin verildi.Boyacılığa başladığından beri aynı kaldırımı kullandığını hatırlatan Çetin, 50 yıl sonra yer değiştirmek zorunda kaldığını söyledi. Çetin, “50 yıldır yerim değişmedi, 50 yıl sonra buraya gelmek zorunda kaldım. Tarihte böyle bir şey görmedim, hayatımda ilk kez böyle bir şey görüyorum. İlk kez yerim değişti hayatımda. Evimi de götürdüm. Bağlar Körhat Mahallesine gittim. 65 yıl sonra evimi de terk ettim. Suriye mağdurlarından kötü olduk. Burada aç ya da tok evimizdeydik, mutluyduk. Şimdiki yerimiz hiç güzel değil. Kafamız, aklımız her şeyimizle burada. Burada 20 milyon kazanıyorum günde, bitmiyordu. Bağlar’da gece yatıyorum, sanki mezardayım. Burası fakirlerin yeridir” dedi.

Hayatında ilk kez göç ettiğini söyleyen Çetin, evine dönmekte kararlı. Bağlar ilçesinde hiç yaşamadığını anlatan Çetin, “Bağlar’a ilk kez gidiyorum. Şimdi 1 saat yol gidiyoruz. Hayatımda ilk kez göç ediyorum. Evim ne durumda bilmiyorum; yasak kalktığı gibi evime gideceğim. Evim yıkılmışsa bile çadır kurar yerleşirim çünkü buraya alıştık. Ölürsem de Sur’da ölürüm. Bu kaldırıma gelmek bile çok garip. Orası çok güzel bir yerdi benim için alışmıştım” diye konuştu.

Çetin’in boyacılık yaptığı eski kaldırımın polis kontrol noktasına çok yakın olması nedeniyle, orada bulunmasına izin verilmiyordu. Yasak bazı yerlerde kalksa da Çetin eski yerine hala dönemedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG