Erişilebilirlik

Büyükelçi Bass’tan ‘Rakka’ Vurgusu


ABD Büyükelçiliği’nin 4 Temmuz Bağımsızlık Günü nedeniyle resepsiyon daveti akşam Ankara’daki konut bahçesinde gerçekleşti. Davete Türkiye’yi temsilen sadece Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz katıldı

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Türkiye’nin YPG'ye karşı Afrin bölgesine yönelik askeri operasyon ihtimaline ilişkin soruya karşılık “Tüm koalisyon güçleri, en başta DAEŞ’ın en son kalesi Rakka’daki operasyona odaklanması gerekiyor” mesajını verdi.

ABD Büyükelçiliği’nin 4 Temmuz Bağımsızlık Günü nedeniyle resepsiyon daveti akşam Ankara’daki konut bahçesinde gerçekleşti. Türkiye’yi temsilen sadece Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın katıldığı davette, AKP’li parlamenterlerden ABD-Türk Dostluk Grubu Başkanı Ali Sarıkaya gibi çok az sayıda isim olduğu görüldü. CHP’yi Ankara Milletvekili Gülsüm Bilgehan temsil etti. Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan da Sözcü, Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu davette yer aldı.

ABD Büyükelçisi Bass, daveti açış konuşması ardından diplomasi muhabirleriyle kısaca soru-cevap yaptı. Bass’a yöneltilen ilk soru, Türkiye ile ABD ilişkilerinde gerilime neden olan ve gündemi meşgul eden Suriye’de YPG-PYD ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasında olası askeri çatışma yaşanması konusu idi. ABD’nin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’un, Suriye’de YPG bölgelerini ziyaret ettikten sonra Ankara’ya gelmesi anımsatılan Bass, McGurk’un temaslarına değinmeksizin ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un açıklamalarını referans gösterdi. Bass, Ankara’nın hassas olduğu YPG meselesiyle ilgili hem Türkiye’nin savunma hakkına değindi, hem de IŞİD’in Suriye’de bertaraf edilmesi için sahada farklı çatışmalar olmaması gerektiği mesajını verdi. Büyükelçi Bass, Türkiye’nin YPG kontrolündeki Afrin’e yönelik olası askeri operasyonu için özetle şunları ifade etti:

“Geçtiğimiz günlerde Tillerson bununla ilgili bir açıklama yaptı. Ona tekrar bakmanızı isterim. Suriye’deki odak noktamız DAEŞ’i temizlemektir. DAEŞ’in Amerika’ya, Türkiye’ye, Avrupa’ya veya dünyanın başka yerlerine bir tehdit oluşturmaması için operasyonlarımız devam ediyor. Koalisyon için de bunun en çok önemli olduğunu düşünüyoruz. DAEŞ’in sınırları gittikçe küçülüyor, dolayısıyla orada operasyon yapan farklı askeri güçlerinin yanlış hesaplamalar yapma olasılıkları daha fazla. Bu nedenle tüm askeri güçlerinin işbirliği ve bilgi paylaşımında bulunmalarını mevcut mekanizmaları kullanarak çatışma ihtimalini azaltmalarını şimdi daha önemli olduğuna inanıyoruz. Türk askeri güçlerin niyetini bilmek için yakın iletişim halindeyiz. Güçlü bir şekilde Türkiye’nin kendisini savunma hakkı olduğuna inanıyoruz ve buna saygı duyuyoruz. Suriye’de hiçbir organizasyon tarafından Türkiye’ye karşı bir saldırıda bulunulmasını desteklemiyoruz. Aynı şekilde tüm koalisyon güçleri, en başta DAEŞ’in en son kalesi olan Rakka’daki operasyona odaklanması gerekiyor. Rakka’dan Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın pek çok bölgesine saldırılar planlanıyor ve uygulanıyor.”

Bass, ABD Ordusu ile TSK arasında günlük bazda sürekli iletişim bulunduğunu ve bunun güçlü bir işbirliği olduğunu da vurguladı.

Bass, geçtiğimiz günlerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, MİT tırları ile ilgili yeni soruşturma kapsamında FETÖ mensuplarınca ABD’nin elçilik ve konsolosluğuna telefon aramaları yapıldığıyla ilgili soruyu da yanıtladı. Bass, savcılık soruşturmasıyla ile ilgili yaptıkları yazılı açıklamayı yerinde ve yeterli gördüğünü belirterek, ABD – Türkiye adalet bakanlıkları arasında yakın çalışmalar yapıldığını vurguladı. Bass, Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili de yargı süreci bulunduğunu hatırlattı.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:08:52 0:00

‘Adalet’ konusuna vurgusuyla dikkat çekti

Büyükelçi Bass, resepsiyon daveti açış konuşmasında ise, “adalet” konusunda yaptığı vurguyla dikkat çekti.

Eşi Holly Bass ile birlikte geçen yıl ev sahipliği yaptığı resepsiyon davetinden bugüne zor ve sancılı bir yılın geride kaldığını belirten Bass, "Toplumlarımız, Türkiye, ABD ve çok sayıda dostumuz terör nedeniyle büyük acılar ve kayıplar yaşadı. Türk halkı demokrasiyi, yasa dışı darbe girişimine karşı büyük bedeller ödeyerek savundu. Türkiye’de, bu yıl içerisinde türlü şiddet olayları nedeniyle kayıplar yaşayan herkese tekrar en derin taziyelerimizi sunuyoruz. Başınız sağ olsun. Geçen yıl yaşananlar bize terör ve şiddete verilebilecek en iyi cevabın adalet ve hukukun üstünlüğü olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir” dedi.

Türk hükümetinin, 15 Temmuz'un sorumlularını adalete teslim etme çabalarını ABD olarak desteklediklerini de kaydeden Bass, “Öte yandan kendi acı veren yanlışlarımız ve tecrübelerimiz bize öğretti ki, adalet yolunda aceleci davranmak ve terör kavramını aşırı geniş bir şekilde tanımlamak da tehlikeli olabiliyor. Çünkü böyle durumlarda temel özgürlükler yıpranıyor, hükümetlere olan güven baltalanıyor ve adalet kavramı intikam kavramıyla karıştırılabiliyor. Mevlana’nın, ‘Acı, merhametin bahçesine dönüşebilir’ öğretisi, hepimize adalet ve intikam arasındaki ince çizgiyi hatırlatabilir. Türkiye’deki dostlarımızın bizim yaptığımız hataları tekrarlamaması için bunları hatırlatmak istedim” diye konuştu.

Bass’a, gazetecilerle yaptığı soru-cevap bölümünde ise, CHP’nin yaptığı “adalet” çağrısı da anımsatılarak neden konuşmasında bu kavrama ve hukukun üstünlüğüne vurgu yaptığı sorusu da yöneltildi. Bunun üzerine Bass, 11 Eylül 2001 terör saldırısını ve ABD’nin bu saldırı sonrasındaki tecrübesini anımsatarak, özgürlükler eğer ön planda tutulursa bunun demokrasiyi güçlendireceğini dile getirdi. Bass, ABD’nin o tecrübesinden edindiği üzere yapılan hataları Türkiye’nin geçmekte olduğu zorlu dönemde tekrarlanmamasının önemli olduğunu söyledi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG