Erişilebilirlik

Bush'un Başkanlığı Döneminde Neler Yaşandı?


Bush'un Başkanlığı Döneminde Neler Yaşandı?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00

Amerika’nın 41’nci başkanı olarak 1989-1993 yılları arasında görev yapan George H.W.Bush, Kuveyt’ı işgal eden Irak ordusunu bu ülkeden çıkardı ve Ortadoğu’da barış anlaşması yapılması için çalıştı

Irak Ordusu 1990 yılının Ağustos ayında, Kuveyt’i ilhak ettiğinde George Herbert Walker Bush, petrol zengini bu küçük ülkeyi kurtarmak ve müttefiklere güven vermek amacıyla uluslararası bir hava ve kara koalisyonu oluşturdu. Kuveyt’i özgürleştirecek operasyon Ocak ayında başladı.

Amerika önderliğindeki “Çöl fırtınası” operasyonu 6 hafta içinde Irak güçlerini Kuveyt’ten çıkardı ve Bush, saldırıların durdurulmasına karar verdi. Çoğu kişi bunun erken verilmiş bir karar olduğunu düşündü. Bush’un ülke içinde ve dışında prestiji adeta tavan yapmıştı. O bu durumu Arap-İsrail barış sürecini canlandırmak için kullandı ve bu sayede aynı yıl Madrid’de barış konferansı yapıldı. Şiddet sarmalındaki Somali’ye barış götürmek amacıyla Aralık 1992’de girişim başlattığında Bush, başkanlığının son günlerindeydi ve bu girişimi başarılı olamadı. Somali’deki şiddet olayları Clinton’un başkanlığı süresince de devam etti.

Bush, 1989 yılında, iki dönem başkan yardımcılığını yaptığı Ronald Reagan’ın halefi olarak koltuğa oturdu. Kendi başkanlığı döneminde dünyada büyük değişimleri bizzat gördü. Beyaz Saray’daki ilk yılında Berlin Duvarı yıkıldı. Ardından 1991 yılında, Sovyetler Birliği çöktü ve dönemin Sovyet lideri Mikhail Gorbaçov, Amerika-Rusya stratejik ortaklığını ilan ederek, soğuk savaşın bittiği sinyali verdi.

Ancak ülke içindeki başkanlık kampanyasında vergi kesintisi konusundaki sözü kendisine üzücü bir son yaşattı.

Ancak Cumhuriyetçi Başkan, Kongre’deki Demokratlar’ın baskısıyla bütçe açığını frenleyebilmek için vergileri arttırmak zorunda kaldı. Ekonomideki yavaşlama ve Körfez Savaşı’nın sonuçlarına ilişkin bitmek bilmeyen sorular, 1992 yılında Bush’un halkın gözündeki popülaritesini yitirmesine ve ikinci dönem başkanlık seçimlerini kaybetmesine neden oldu.


Seçimi kaybetmesinin ardından Bush siyaset sahnesinden çekildi ve petrol işinden kişisel servetini yaptığı Texas’a geri döndü. Ama her zaman halkın gözü önünde oldu. 8 yıl sonra oğlunun başkanlık seçim kampanyasında son derece aktif rol aldı.

Bush, 2005 yılında Amerika’nın 44’üncü başkanı olan oğlu George Bush’un isteğiyle, eski rakibi Bill Clinton’la birlikte Katrina Kasırgası sonrası yardım çalışmalarına katıldı.

George Herbert Walker Bush’un aldığı çeşitli madalyalar arasında, İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in verdiği şövalyelik nişanı ve eski Başkan Barcak Obama tarafından verilmiş Özgürlük Madalyası var.

Eski bir deniz kuvvetleri pilotu ve İkinci Dünya Savaşı gazisi olan Bush doğumgünlerini genelde paraşütle atlayarak kutluyordu. Son olarak 90’ıncı doğumgününü de paraşütle atlayarak kutlamıştı.

XS
SM
MD
LG