Erişilebilirlik

"Bülbülü Öldürmek" Filmini Obama Sunacak


Başkan Barack Obama, bu akşam Amerika’da televizyonunda yayınlanacak klasik “To Kill a Mockingbird - Bülbülü Öldürmek” filminin tanıtımını yapacak.

Amerikalı yazar Harper Lee'nin 1960'ta yazdığı aynı adlı roman Pulitzer ödülü kazanmış ve 2 yıl sonra yönetmen Robert Mulligan tarafından beyaz perdeye aktarılmıştı.

Romanda, 1930'lu yıllarda, Amerika’nın en ırkçı eyaletlerinden Alabama'da, ırza geçme suçundan tutuklu bir siyahı savunan beyaz bir avukatın öyküsü anlatılıyordu. Avukatı ünlü aktör Gregory Peck’in canlandırdığı film, olayın geçtiği kentin önyargılı ve hoşgörüsüz halkını ön plana çıkararak ırkçılık konusuna yeni ve ulusal bir boyut getirmişti.

O yıl sekiz dalda birden OSCAR’a aday gösterilen film "en iyi erkek oyuncu", "en iyi sanat yönetimi" ve "en iyi uyarlama senaryo" dallarında üç ödül kazanmıştı.

Amerikan sinema tarihinin ön önemli eserlerinden biri sayılan 1962 yapımı film, 50’inci yıldönümü dolayısıyla onarıldı, dijital teknolojiyle elden geçirilip yepyeni hale getirildi.

Orijinali Kongre Kütüphanesi'nin Ulusal Film Arşivi’nde bulunan “Bülbülü Öldürmek” filmini, bu akşam, Amerika’nın ilk siyah başkanı sunacak.

XS
SM
MD
LG