Erişilebilirlik

Uluslararası İnsan Hakları Günü


Birleşmiş Milletler'e üye ülkeler insan haklarını geliştirme ve korumaya çağıran ve BM İnsan Hakları Komiserliği makamını oluşturan Viyana bildirisinin 20’nci yılını kutluyor.

Çocukların öğrenmek için okula gitmeleri basit bir olay gibi görünür.

Ancak geçen yıl Taleban genç eğitim eylemcisi Malala Yusufzay’a saldırdığında dünyaya okula gitmenin herkesce benimsenmiş bir hak olmadığını öğretti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon dünyada 57 milyon çocuğun okula gitmediğini açıkladı. Ban’a göre bunlar genellikle çatışma bölgelerinde yaşıyor ve çoğu kız: “Hiç bir çocuk okula ölmek için gitmemeli. Okul, öğretmenlerin öğretmekten, çocukların da öğrenmekten korktuğu bir yer olmamalıdır.”

Eğitim hakkı, çocuk hakları, kadınlara karşı şiddetin yok edilmesi ve yoksulluğun kökünün kazınması Viyana bildirisi tarafından herkes için öngörüldü.

Birleşmiş Milletler’in İnsan Haklarından sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı İvan Simonoviç 1993 tarihli bildirgenin tarihi bir olay olduğunu söylüyor: “Bu, insan haklarını gerçekten dünya gündeminin ön sıralarına oturtan bir belge oldu.”

İnsan Hakları Gözlem Örgütü’nden Philiph Bolopion, sağlanan ilerlemeye rağmen mücadelenin hala devam ettiğini söylüyor: “Böyle bir günde Suriye ya da Orta Afrika Cumhuriyeti’nde çatışmaların ortasında kalmış, uluslararası topluluğun kendilerini terkettiği hissine kapılan insanları düşünmemek çok zor. Bu insanlar haklı. Birleşmiş Milletler’in insan haklarını ön plana çıkarma açısından kaydettiği tüm ilerlemelere rağmen hala başarılı değiliz ve bunun bedelini çoğu zaman siviller ödüyor.”

Simonoviç’e göre çatışmaların ilk belirtisi, insan hakları ihlalleri: “Zamanında harekete geçersek bunları önleyebiliriz. Genel Sekreter bu konuda yeni bir eylem planı hazırlıyor. Bu plan insan haklarını çatışmaları önleme çabalarının merkezi haline getirecek.”

Hükümetler insan haklarını korumakla sorumlu. Ne var ki Suriye ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde insan haklarını ihlalle suçlananlar arasında yetkililer de yer alıyor.

İnsan Hakları Gözlem Örgütü’nden Philiph Bolopion, geçenlerde Orta Afrika Cumhuriyeti’ne gitti, yakınları hükümeti ele geçiren eski isyancılar tarafından öldürülmüş kişilerle görüştü.

Bolopion, “Halkına karşı işlenen en ciddi ihlallerden çoğu zaman hükümetler sorumlu. Bu durumda uluslararası topluluk tarafından durdurulmaları gerekiyor,” şeklinde konuşuyor.

Uluslararası İnsan Hakları Günü’nde, Birleşmiş Milletler aralarında bir Faslı gazeteci ve Pakistanlı eğitim eylemcisi Malala Yusufzay’ın da bulunduğu beş insan hakları savunucusunu ödüllendirdi.

Uluslararası İnsan Hakları Günü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00
XS
SM
MD
LG