Erişilebilirlik

Bu Yıl Zika Vakalarında Düşüş Var


Bu Yıl Zika Vakalarında Düşüş Var
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

Geçen yıl dünyayı kasıp kavuran Zika virüsüyle ilgili bu yıl olumlu haberler geliyor. Son istatistiklere göre, Zika vakaları dünya çapında büyük gerileme kaydetti. Artık doktorlar, sağlık görevlileri ve araştırmacılar yeni vakaların tedavisine odaklanmak yerine, Zika virüsü taşıyan sineklerin yol açtığı mikrosefali hastalığına sahip çocuklara yardımcı olmaya çalışıyor.

Arthur, Brezilya’da Zika virüsü salgınından kaynaklanan mikrosefali hastalığıyla doğan 2 bin bebekten biri.

Doktoru, Arthur’un beyin gelişiminin, yaşıtlarına göre daha yavaş olduğunu söylüyor. Annesi ise Arthur’a bakmak için işinden ayrılmak zorunda kalmış.

Terapi sayesinde Arthur’un normal bir hayat yaşama şansı artıyor.

Rio Beyin Enstitüsü'nden FERNANDO FIALGO, sorunun sadece mikrosefali olmadığını anladıklarını, hamilelik sırasında, virüsün yol açtığı enfeksiyona bağlı birçok değişiklik belirlediklerini belirtiyor. Ancak uzman doğru bir tedaviyle çocukların gelişiminde olumlu işaretler gördüklerini de ekliyor.

Araştırmacılar Zika’nın bu yaz geri dönmesinden kaygı duyuyordu ancak şimdilik her yerde vaka sayısı düşmüş durumda.

Bu yazın daha kurak geçmesi ve doğal dayanıklılığın artması, Zika'nın yavaşlamasının sebepleri olabilir.

Brezilyalı sağlık yetkilileri, sebebi her ne olursa olsun, Zika ve mikrosefali vakalarının yüzde 95 oranında azalmasını memnunlukla karşılıyor.

Arthur gibi bebeklerse, artık mikrosefaliyle yaşayacak. Ama Arthur’un annesi gelecekten umutlu.

Brezilya hükümeti, Zika ve mikrosefaliden etkilenen çocuklara ve ailelerine sağlanan hizmetleri ve finansal desteği arttırmayı planlıyor.

XS
SM
MD
LG