Erişilebilirlik

Bu Mahalle Nefret Söylemlerine Karşı Mücadelede


Bu Mahalle Nefret Söylemlerine Karşı Mücadelede
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

Başkan Donald Trump 1 kişinin yaşamını yitirdiği Charlottesville’deki olayların ardından beyaz ırkın üstünlüğünü savunanlarla ilgili olarak ‘ırkçılık şeytandır’ dedi. Başkent Washington’un komşusu Virginia eyaletindeki Alexandria’nın Del Ray semtinde bir topluluk, bölgede daha önce başlatılan nefretle mücadele kampanyası çerçevesinde mücadele veriyor. Bölgedeki bazı ağaçlardan, camlardan 50’den fazla nefret içerikli yazıyı sökenler, bunun yerine nefret karşıtı işaretler asıyor. Amerika’nın Sesi, nefret mesajlarını hoş karşılamadıklarını vurgulayan bölgeyi ziyaret etti ve halkla konuştu.

Virginia’da Del Ray bölgesi, kendisini ‘Ana Caddenin Hala Varolduğu’ yer olarak nitelendiriyor. Bu barışçı ve güzel ortam, bir sabah siyahları, Müslümanlar’ı ve diğer grupları hedef alan nefret posterleri asılmasıyla sarsıldı.

Nelle Champlin-Scannelle, “Bu çeşit nefret ve bu olumsuz düşünceler Del Ray’e yakışmıyor, özellikle de böyle bir topluma tümüyle ters düşüyor,” şeklinde konuşuyor.

Yerel işletmeler de kendi posterleriyle savaş veriyor.

Petrpos Ghebre-Egziabher, “Benim için bu mücadeleye katılmak, toplumun beni kabul ettiğinin kanıtı. Artık bu toplumun bir parçasıyım ve ırkçılığa karşı bu toplumla birlikte direneceğim,” şelinde konuşuyor.

Stephany Wright ise, “Nefret buraya hiç yakışmıyor. Burada herkes herkesi tanır. Hepimiz arkadaşız, meslektaşız ve bunu hepimize saldırı sayıyoruz,” diyor.

Del Ray, nefret ve hoşgörüsüzlüğün kabul edilmediği samimi bir mahalle olarak tanınıyor.

Rod Kuckro, “İfade özgürlüğü Amerikan Anayasası tarafından korunuyor, fakat ifade özgürlüğü, doğasına aykırı kullanılınca, uygun karşılanacak bir durum değil,” diyor.

Mahallenin eczanesindeki vitrinlerde bulunan işaretler, herkesin hoş karşılanacağını gösteriyor. Eczacı Stacey Swartz, çalışanların da çeşitliliği yansıttığını söylüyor: “Latin kökenli çalışanlarımız var, Müslüman çalışanlarımız var, İranlı çalışanlarımız var. Burada her çeşit insan var. Bizim için müşterilerimizin de kendilerini iyi hissetmeleri önemli.”

Köpek mamaları satan dükkanların dışında asılan posterde, “Nefreti Reddet” yazıyor. Geçen Kasım’daki başkanlık seçiminden buyana Paul Haire, nefret söyöleminin kontroldan çıktığını savunuyor: “Birçok kişinin ağzından çıkan nefret söylemini kimin başlattığının önemi yok. Sadece bu söylem bitmek zorunda.”

Paul Haire, Del Ray’de halkın, benimsediği slogan uygun olarak nefreti her gün reddederek yaşadığını söylüyor.Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG