Erişilebilirlik

Bu Kez Belediyelere Operasyon


Siirt’teki operasyon sabah 6’da başladı. Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında belediye binasına baskın yapıldı. Binanın çevresinde güvenlik önlemleri alınmasının ardından içeri giren ekipler, arama başlattı.

Belediyenin bilgisayar hard disklerine de incelenmek üzere el konulurken, Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan da evinde gözaltına alındı. Bakırhan’ın evinde ve makam odasında arama yapılırken diğer Eş Başkan Belkiza Beştaş Epözdemir'in ise il dışında olduğu belirtildi. Operasyon kapsamında bazı kişiler de gözaltına alındı.

Gözaltına alınan Bakırhan, Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerin ardından adliyeye götütüldü. Bakırhan'ın gözaltına alınması ile ilgili Siirt Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Cansever imzası ile şu açıklamada yapıldı.

"Siirt Cumhuriyet Başsavcılığının 2016/1737 sayılı soruşturma dosyasında PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olma (TCK 314/2) suçundan yürütülmekte olan soruşturma kapsamında, PKK/KCK silahlı terör örgütünün çağırısı ve talimatı doğrultusunda Siirt ilinde meydana gelen birden fazla yasadışı toplantı gösteri yürüyüşlerine katılarak örgüt lehine söz ve eylemde bulunmak, Siirt Belediyesi Başkanlığı adına tescilli araçları silahlı terör örgütü üyelerinin cenazelerine tahsis etmek suretiyle kullandırmak şeklinde birden fazla eyleme katılarak üzerine atılı suçu işlediğine yönelik kuvvetli suç şüphesi oluşturan deliller bulunması nedeniyle Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan, gözaltına alınmıştır. Mahkemeden alınan kararlar doğrultusunda arama ve el koyma işlemleri devam etmekte olup, kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir."

Savcılıkta ifade veren Bakırhan, daha sonra tutuklanmak üzere Sulh Ceza Hakimliği'ne sevkedildi. Burada hakime ifade veren Bakırhan tutuklandı.

Tunceli'de de sabah saatlerinde Cumhuriyet Savcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında operasyon yapıldı. Operasyonda aralarında Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul ile Eş Başkan Nurhayat Altun'un da bulunduğu 13 kişi emniyetteki gözaltına alındı. Emniyette ifade vermeyeceklerini söyleyen şüpheliler işlemlerinin ardından Tunceli Adliyesine sevkedildi.

DBP’nin paylaştığı verilere göre Demokratik Bölgeler Partili belediyelere yönelik operasyonlarda şimdiye kadar 34 eşbaşkan tutuklanırken 35 eşbaşkan görevden alındı. 31 belediyeye ise kayyum atandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG