Erişilebilirlik

Brüksel'de Terör Alarmı Devam Ediyor


Paris saldırısı zanlısı Salah Abdeslam, Pazar günü Brüksel ve çevresinde yapılan baskınlarda yakalanamadı. Güvenlik güçleri ülkenin doğusundaki kentlerde çalışmalarını sürdürürken, polis Abdeslam’ın Almanya’ya kaçmaya çalıştığı yönündeki kaygısını dile getirdi.

Belçika başkentinde olağanüstü hal devam ederken, yetkililer ülkede İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana düzenlenen en büyük güvenlik operasyonu hakkında fazla açıklama yapmıyor.

Pazar gecesi, Brüksel’de ve kentin güney ve doğusundaki kasabalarda düzenlenen 19 farklı baskında 16 kişi tutuklandı. Bunu Pazartesi günü 5 tutuklama izledi. Ancak Belçika güvenlik yetkilileri Amerika’nın Sesi’ne yaptıkları açıklamada henüz Paris’tekine benzer bir saldırı hazırladığını tahmin ettikleri terör ağını ortaya çıkaramadıklarını belirtti.

Terörle mücadele ekipleri Abdeslam’ın Pazartesi günü bir BMW içinde görüldüğü yönündeki haberlerin geldiği Liège kentinde çalışmalarını sürdürdü. Kent, Alman sınırına yarım saat uzaklıkta. Ocak ayında polis, Alman sınırına yakın Verviers’de cihatçılarla silahlı çatışmaya girmişti. Yerel medya, 26 yaşındaki Fransız vatandaşının Liège yakınlarındaki polis kordonunu aşmayı başardığı haberini geçse de yetkililer bu iddiayı doğrulamadı.

İddialar doğruysa, bu Abdeslam’ın ikinci kez yakalanmaktan kurtulduğu anlamına geliyor. Paris saldırılarından birkaç saat sonra Fransız polisi şüpheliyi ve yanındaki iki erkeği Belçika sınırına yakın bir yerde sorguladıktan sonra serbest bırakmıştı. O saatlerde üzerindeki bombaları patlatmadan kaçan Abdeslam’ın terör olayıyla ilgisi bilinmiyordu.

Sınır Güvenliği Arttırıldı

Amerika’nın Sesi’ne konuşan bir Alman polis sözcüsü, Paris saldırılarından bu yana, alınan yoğun güvenlik önlemlerinin sürdüğünü belirtti.

Paris saldırıları öncesinde yaşanan istihbarat eksiklikleri nedeniyle eleştiri oklarının hedefindeki Belçika terörle mücadele ekipleri kamuoyuna güven aşılamaya çalışsa da, Abdeslam’ın ele geçirilememesi halkın kaygılarını arttırıyor.

Belçikalı savcı Eric van der Sypt, Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, tutuklanan kişilerin tutukluluk durumlarının bir yargıç tarafından gözden geçirileceğini söyledi.

Brüksel, Anderlecht ve Charleroi’daki baskınlarda bir olay yaşanmasa da, Abdeslam’ın ve Paris saldırısına katılan birkaç diğer saldırganın yaşadığı Molenbeek’te bir şöför arabasını güvenlik güçlerinin üzerine sürdü. Bu kişi polisini açtığı ateş sonucunda yaralandı.

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, Pazar günü Belçika televizyonlarında yayınlanan konuşmasında Abdeslam’ın yakalanmasıyla olağanüstü durumun sonlanmayacağına dikkat çekerek, var olan tehdidin bir kişiden fazla teröristten kaynaklandığının altını çizdi. Bakan, tehdidin farklı yönlerini incelediklerini, bu nedenle bu konuya yoğun kaynak aktardıklarını belirtti.

Kentin Büyük Kısmı Kapalı

Ülkenin güvenlik güçleri Brüksel’de bir saldırı hazırlığında oldukları düşünülen İslamcı militanları aramayı sürdürürken, Pazartesi günü birçok çalışan evden çıkmamayı tercih etti. Dükkanların kapandığı kentte askerler, Brüksel’in merkezinde devriye gezerken, meydanlarda ve ana istasyonların önündeki zırhlı araçlar göze çarptı. Yetkililer, Brüksel bölgesinde en az iki militanın henüz bulunamadığını ve bu kişilerin tehlikeli eylemlere imza atabileceğini açıkladı. Bazı güvenlik kaynakları militan sayısının 8 civarında olduğunu belirtti.

Kentte metro ve okullar kapalı. Müzelerin yanı sıra mağazalarla sinemaların da çoğu hala kapalı. Pazartesi günü, normalde turist ve yerel halkla dolup taşan Büyük Meydan’da bulunan bir Noel Ağacı’nın yanında zırhlı bir araç park etmiş duruyordu. AB kurumları çalışmalarını askeri devriyelerin korumasında sürdürse de birçok görevli evden çalışmayı tercih etti. NATO, kentteki merkezinin açık olduğunu duyursa da birçok NATO görevlisi de evden çalıştı.

Belçikalı yetkililer halktan ve medyadan, sosyal medyada süren polis operasyonlarıyla ilgili yorum yapmamalarını rica etti ve tweet ya da Instagram fotoğraflarının şüphelilere yardımcı olabileceği uyarısında bulundu. Hollandalı bir kameramanın sunduğu örneği izleyen birçok Belçikalı, kedilerinin fotoğraflarını paylaşarak, kamuda kaygı düzeyinin yüksek olduğu bu güne espri kattı.

Belçikalı güvenlik kaynakları, Amerika’nın Sesi’ne Abdeslam’ın cihatçı ağların desteğiyle polisten kaçtığını düşündüklerini söyledi. Ancak Abdeslam’ın, iki gün önce yaptığı Skype görüşmelerinde arkadaşlarına, intihar yeleğini patlatmadığı için IŞİD’in kendisine kızgın olduğunu söylediği öğrenildi. Yetkililer, Abdeslam’ın Suriye’de IŞİD’in elindeki bölgeye dönmeye çalıştığını tahmin ediyor.

XS
SM
MD
LG