Erişilebilirlik

Brüksel’de Sendikaların Gövde Gösterisi


Brüksel’de Sendikaların Gövde Gösterisi

Avrupa Birliği zirvesi sırasında Brüksel’de toplanan binlerce göstericiye polis müdahale etti.

Belçika polisi göstericilere göz yaşartıcı gaz bombası attı ve basınçlı su sıktı. Sendikaların çağrısı üzerine toplanan yaklaşık 20 bin gösterici Avrupalı liderlerin emeklilik yaşını yükseltme ve sosyal yardımları kesme planlarını protesto etti.

Avrupalı liderler, iki günlük zirvede bazı birlik üyelerinin kamu borçlarına ve diğer ekonomik sorunlarına çözüm arıyor.

Son olarak Portekiz hükümeti, meclise sunduğu ekonomi planı reddedilince istifa etti. Jose Socrates hükümeti yeni planında ek tasarruf önlemleri öngörüyordu.

Avrupa birliği liderleri Portekiz’i kamu harcamalarını kesme planından geri adım atmamaya çağırdı. Seçimlere kadar görevde kalacak olan Başbakan Socrates, kurtarma planına başvuracak üçüncü ülke olmamak için elinden geleni yapacağını söyledi.

Geçen yıl birlik ülkelerinden Yunanistan ve İrlanda Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu IMF’nin kurtarma planına başvurmak zorunda kalmıştı.

Ancak mali derecelendirme kuruluşu Fitch, Perşembe günü Portekiz’in notunu iki puan düşürdü. Bazı Avrupa Birliği yetkilileri, Portekiz için kurtarma planının kaçınılmaz olacağını söylüyor.

XS
SM
MD
LG