Erişilebilirlik

Brüksel’de Mattis-Işık Görüşmesi


ABD Savunma Bakanı Mattis, Almanya'daki temaslarının ardından NATO toplantısı için geldiği Brüksel'de Türk Milli Savunma Bakanı Işık ile görüştü.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Türkiye Savunma Bakanı Fikri Işık'la Brüksel’de biraraya geldi. Görüşmenin en önemli gündem maddesini Rakka’ya yönelik operasyon oluşturdu

Brüksel, NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesi önemli bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. ABD Savunma Bakanı James Mattis, Türk mevkidaşı Fikri Işık'la bir araya geldi.

Yaklaşık bir saat süren görüşme taraflar için Rakka’da yürütülen operasyona ilişkin politikaların gözden geçirilmesi açısından fırsat yarattı. ABD ile Türkiye’nin operasyona ilişkin politika ve yaklaşımları birbirinden oldukça farklı. Washington, Rakka operasyonunu PYD/YPG ile yürütmeyi tercih ederken Ankara bu yaklaşımdan son derece rahatsız.

Bu rahatsızlık Milli Savunma Bakanı Işık tarafından Mattis’e bir kez daha iletildi. Görüşmede bulunan Türk kaynaklara göre, Mattis mevcut Amerikan pozisyonunu yineleyerek işbirliğinin tercihten değil mecburiyetten kaynaklandığını iletti ve durumun geçici olduğunu dile getirdi. Mattis daha önce de bu yönde bir mesaj vermişti.

Katar’da yaşanan son gelişmeler de iki bakan tarafından ele alındı. Krizin en kısa sürede sona erdirilmesinin gerekli olduğu konusunda iki taraf arasında görüş ayrılığı söz konusu değil.

Görüşmede iki ülkeyi yakından ilgilendiren sıcak başlıkların yanı sıra bölgesel konular da ele alındı.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG