Erişilebilirlik

Brüksel ve Paris Saldırılarının Kilit İsmi Belirlendi


Belçika saldırılarının ardından Fransız istihbaratı ile Belçika Federal polisinin yürüttüğü soruşturma devam ediyor. Zanlılardan Salah Abdeslam ve Muhammed Abrini halen tutuklu ve ifadeleri alınıyor. Soruşturmada ortaya çıkan son bilgiler ise hem 13 Kasım Paris saldırılarının, hem de 22 Mart'ta Brüksel'de Zevantem havaalanı ve metro saldırılarının arkasında Molenbeek çetesinin örgütlü bir şekilde arkasında olduğu gerçeği daha çok su yüzüne çıkıyor. Soruşturmada son gelinen noktada, toplam 162 kişinin yaşamını yitirdiği Paris ve Brüksel saldırısının arkasındaki en önemli ismin, Zevantem Havalanı'nda kendisini patlatan Necim Laşravi olduğu belirlendi. Laşravi'nin aynı zamanda rehin alınan gazetecilere gardiyanlık yaptığı da ortaya çıktı.

Federal polis soruşturmasına göre Laşravi, intihar saldırganlarının bombalarını hazırlayan beyin isim... Bataclan saldırısından hemen önce saldırganlarla telefonda görüşerek Paris'teki 13 Kasım saldırılarına aktif olarak katıldı. Ardından Brüksel saldırılarında kullanılan tüm patlayıcılar ve saldırı planı da O'nun eseri. Laşravi'nin IŞİD içindeki yeri isetahminlerin de ötesinde oldukça üst kademelerde...

Najim Laşravi tam bir dahi. Najim El Bakraoui, Salah Abdeslam ya da Aldelhamid Ebayoud gibi suça bulaşarak cihada katılan bir isim değil. Yalnızca 24 yaşında olan Laşravi, zekası sayesinde IŞİD içinde çok üst düzey görevlere getirilmiş. Başarılı, sorunsuz bir çocukluk ve eğitim hayatı geçirmiş; Türkler’in de yoğun yaşadığı Scharbeek mahallesinde büyümüş. Ardından elektro-mekanik eğitimi görmüş. 2009 yıllarında İslamcı çevrelerde isim yapmaya başlamış. Kahire'de El Hüseyin Camii'ne yapılan saldırıyla bağlantılı olduğu iddiasıyla ifadesi alınmış. Laşravi, 2013 yılında IŞİD saflarına katılan ilk Belçikalılar arasında yer almış ve yine zekası sayesinde IŞİD içinde çok hızlı ilerleme kaydetmiş. Şam'a gidişinden 3 yıl sonra, Brüksel'de gıyabında "Suriye'ye cihatçı göndermek için çete oluşturmaktan" 15 yıl hapis cezasına çarptırılmış, hakkında arama emri çıkartılmış.

Laşravi'nin 13 Kasım saldırılarına katıldığı soruşturmayı yürüten polisler tarafından artık şüphe götürmez bir gerçek olarak kabul ediliyor. Zira, Bataclan ve Stade de France'daki intihar kemerlerinde ve Salah Abdeslam'ın saklandığı Scharbeek'teki apartmanda, Laşravi'nin DNA örneklerine rastlandı.

Paris'te 13 Kasım'da düzenlenen saldırıların talimatını veren, "Başlıyoruz, hadi" diye bilinen SMS komutunun ve Ebayoud'u arayan Belçika kaynaklı telefon numaralarının Laşravi ve Belkaid'e ait olduğu biliniyor. Üstelik bu iki isim, sahte kimlikle, Paris saldırılarının ardından Brüksel'deki Western Union bürosundan, Saint Denis'de saklanan ve yeni bir saldırıya hazırlanan Ebayoud'un kuzeni Hasna Ait Boulachen'e 750 Euro göndermiş.

Zekasına ve başarılı bir eğitime rağmen hayatına bir bombanın pimini çekerek son veren 24 yaşındaki Laşravi'nin son görüntüsü ise, İbrahim El Bakraoui'nin yanında Zaventem Havaalanı'nda kendini patlatmadan önce, bomba yüklü çantayla ilerlerken görüntüleniyor.

5 yıl çalıştığı havaalanını uçurdu

Belçika özel televizyon kanalı VTM'in verdiği son bilgilere göre, soruşturmada Laşravi'nin 2007-2012 yılları arasında, yani 16 ve 21 yaşları arasında, Zevantem Havaalanı'nda çalıştığı ortaya çıktı. Ayrıca Avrupa Parlamentosu'nda da iki kez, 2009 ve 2010 yıllarında, yaz döneminde geçici işçi olarak temizlik işinde çalışmış. Laşravi 21 yaşında Suriye'ye gitmiş.

Gazetecilerin gardiyanı

Yeni belirlenen bir bilgiye göre, Najim Laşravi, Suriye'de IŞİD tarafından esir alınan dört gazeteci, Didier François, Pierre Torres, Edouard Elias ve Nicolas Henin'ın da gardiyanlığını yapmış. Kurtulduktan sonra aktif gazeteciliğe devam eden Nicolas Henin, Suriye'de "Ebu İdris" takma adını alan Najim Laşravi'yi resmen teşhis etti. Halen çalıştığı Europe 1 Radyosu'na konuşan Didier François da, "Bizim rehin tutulmamız ya da serbest bırakılmamızla ilgili pazarlıkları Laşravi yürütüyordu. Diğerlerinin tersine, son derece parlak bir zekaya sahipti. Ama yaptıklarına güçlü şekilde inanması zekasıyla birleşince, O'nu çok tehlikeli bir insan haline getiriyordu," dedi.

Laşravi, "Noel Baba" olarak adlandırılan ve Molenbeek çetesinin başı olarak bilinen Halid Zerkani tarafından IŞİD'e alınmış. Laşravi'nin IŞİD içindeki yerini, örgüt de kabul ediyor. Örgütün Fransızca yayın yapan Dabiq adlı dergisinin son sayısında, Zaventem'de kendini patlatan Laşravi için geniş bir anma yazısı yer aldı. Kapak konusu yapılan yazıda Laşravi, Mohammed Belkaid ile birlikte "The Knigts-Şövalyeler" diye tanıtıldı.

Suriye'de "Ebu İdris El Belçiki" diye anılan Laşravi'nin, El Nusra'ya yakın, El-Absi taburunun yönetimindeki bağımsız örgüt Mücahitlerin Şura Meclisi'nin üyesi olduğu belirtildi. El-Absi taburu aynı zamanda, IŞİD'in ilk kuruluşunda, yabancılardan gelen katılımların birleştirildiği uluslararası tabur. Bu tabur, yabancıları esir alarak onlarla ilgili pazarlıkları yürüten ya da infazları gerçekleştiren tabur. Fransız 4 gazeteciyi de, başı kesilen Amerikalı gazeteci James Foley ve İngiliz fotoğrafçı John Cantlie'yi de rehin alan aynı tabur. Foley infaz edildi, 4 Fransız gazeteci Fransız devletinin girişimleriyle kurtuldu, 2013'te rehin alınan John Cantlie ise halen bu taburun elinde bulunuyor.

İki Fransız gazeteci Henin ve François, Charlie Hebdo saldırılarını düzenleyen Kouachi Kardeşler'in yakını olan Selim Benghalem ve Brüksel Yahudi müzesi saldırılarını düenleyen ve halen Belçika'da tutuklu Mehdi Nemouche'un yanısıra Najim Laşravi'yi de tespit ettiler. Nicolas Henin, Laşravi'nin tutsaklarına bilim soruları sorarak, rehineleri yanıtlamaya zorlayarak eğlendiğini anlatıyor. Elektronik eğitimi sayesinde batılı dron’ların izlenmesi, iletişim konularında danışmanlık, rehineler hakkında bilgi toplama gibi önemli görevler üstlenmeye başlayan Laşravi, IŞİD'de hızla yükseliyor.

Paris'te Buttes-Chaumont Çetesi

Salim Benghalem ismi, Fransızların Charlie Hebdo saldırısından bu yana sıkça duydukları bir isim. Paris'in banliyölerinden Buttes-Chaumont'da kurulduğu için "Buttes-Chaumont Çetesi" olarak adlandırılan ve Irak'a cihatçı gönderen radikal cihatçı çetenin başında. Fransız polisinin bu çete hakkındaki soruşturması dolayısıyla Benghalem, Kouachi Kardeşler'den Said Kouachi ile birlikte sorgulanmış.

Mehdi Nemouche ise, 4 Fransız gazetecinin serbest bırakılmasının hemen ardından gazeteciler tarafından "Yumrukçu Ebu-Ömer" olarak teşhis edilmiş. Brüksel saldırılarını düzenleyen Najim Laşravi'nin yakını.

Laşravi aynı zamanda, Paris saldırılarının bir numaralı zanlısı ve ardından Brüksel saldırılarının da planlayıcısı olduğu düşünülen Salah Abdeslam'ın da yakını. Abdeslam Eylül 2015'te Budapeşte'ye giderek, mülteci akınının içinde, Muhammed Belkaid ile birlikte Suriye'den dönen Laşravi'yi Brüksel'e götüren isim.

Abdeslam, Zevantem Havaalanı'ndaki saldırıda kaçan zanlı "şapkalı adam" Muhammed Abrini'nin de yakını. Canlı yakalanan Abrini de Molanbeek'ten tüm bu isimleri tanıyor. Sorgusunda, şapkalı adamın kendisi olduğunu, havaalanına bir çanta yüklü patlayıcı ile geldiğini ve patlatmadan kaçtığını itiraf ediyor. Ama soruşturma, Abrini'nin son anda pişmanlık nedeniyle karar değiştirdiği için değil, ilk patlamanın şiddeti nedeniyle elindeki çantayı patlatamadığını ortaya koyuyor. Laşravi ise tıpkı kararlaştırdıkları gibi 24 yıllık hayatına burada son veriyor.

XS
SM
MD
LG