Erişilebilirlik

Brigitte'e Resmi Statü Fransızlar'dan Döndü


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un eşi Brigitte Macron'a Amerika'dakine benzer bir "first lady" statüsü oluşturması girişimi Fransızlar'ın sert tepkisiyle karşılaşınca, Macron geri adım attı.

Anketlerde seçildikten 3 ay sonra "en hızlı inişe geçen cumhurbaşkanı" rekorunu kıran Macron, yasa değil iç genelgeyle cumhurbaşkanı eşlerinin statüsünü belirleyeceklerini açıkladı.

Seçim kampanyasında, "Fransız iki yüzlülüğüne" son vereceğini ve kendisinden 24 yaş büyük eşi Brigitte'e yasal statü kazandıracağını açıklayan Macron'un bu yönde başlattığı yasal çalışma sivil toplum örgütlerini harekete geçirdi.

Sayıştay'ın 2014 rakamlarına göre cumhurbaşkanı eşinin devlete maliyeti 450 bin Euro. Parlamentoda Siyasi Ahlak Yasası görüşmeleri sırasında Radikal Sol Grup, "Kimse Brgitte Macron'u seçmedi. Dolayısıyla kimse para ödemek istemiyor. First lady statüsü olamaz" diyerek karşı çıkmış, mevcut kamu ödemelerinin de kesilmesini istemişti.

Bunun ardından sivil toplum örgütleri sanatçı Thierry Paul Valette ilk imzasıyla "change.org"da imza kampanyası başlattı. Kampanya metninde, "Halen iki sekreter, bir basın ateşesi, bir kabine direktörü ve çok sayıda koruma tahsis edilen Brigitte Macron'a devlet kasasından yapılan ödenek yeterlidir. Elbette Brigitte Macron'a yönelik tüm saldırıları reddediyoruz ve kapasitesini sorgulamıyoruz. Ancak, kamu yaşamının daha da ahlaklı bir yapıya büründürülmeye çalışıldığı bir dönemde, milletvekillerinin eş ve çocuklarına devlet kasasından ödeme yapılmasının bile ortadan kaldırılmaya çalışıldığı bir ortamda, Cumhurbaşkanı Macron'un eşine özel statü ve bütçe verilmesini reddediyoruz" ifadesine yer verildi.

İlk imza sahibi Valette, "çok ısrar edilirse bu konunun referanduma götürülmesi gerektiğini" söyledi.

Yoksulların 5 Euro'sunu keserken...

Macron yoksullara yapılan ev yardımını ayda 5 Euro kesmeye hazırlanan bir yasa çalışması yürütürken, eşine statü oluşturarak bütçe ayırmaya kalkması Fransızlar'ı öfkelendirdi. İnternet üzerinden yürütülen kampanyaya destek birkaç gün içinde 220 milyonu aşınca, anketlerde popülaritesi en hızlı düşen Cumhurbaşkanı rekoru kıran Macron, geri adım attı.

Yasa değil "Şeffaflık Şartı"

Elysee Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, resmi bir 'first lady' statüsü yaratılmayacağı, yalnızca cumhurbaşkanı eşlerinin konumu hakkında "Şeffaflık Şartı" hazırlandığı belirtildi.

Yasal statü için anayasa değişikliği gerektiğine, anayasa değişikliği için de Parlamento'nun iki kanadının birden Kongre'ye çağırılması zorunluluğuna işaret eden Elysee yetkilileri de, yasa yerine bir iç genelgeyle cumhurbaşkanı eşinin rolünün açıkça belirleneceğini vurguladı. Macron'un ekibi, yeni Şart'ta first lady'ye kaç kişilik ekip verileceği ve bunlar için ne kadar harcama yapıldığının açıklıkla yazılacağını kaydetti.

XS
SM
MD
LG