Erişilebilirlik

BRICS Kalkınma Bankası Kurmaya Hazırlanıyor


Gelişmekte olan beş ülkenin oluşturduğu BRICS grubu ortak bir kalkınma bankası kurmaya hazırlanıyor. Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın oluşturduğu grup, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenledikleri zirvede, uluslararası finans sisteminde daha iyi temsil hakkı da istedi.

Zirveye ev sahipliği yapan Hindistan’ın Başbakanı Manmohan Singh, BRICS üyeleriyle diğer gelişmekte olan ülkelerin finanse edip, yönetiminde söz sahibi olduğu bir kalkınma bankası fikrini desteklediklerini söyledi.

IHS Global Insight danışmanlık şirketinin Singapur’daki baş ekonomisti Rajiv Biswas, bu tür bir bankanın Avrupa borç krizinin yarattığı olumsuzlukları ortadan kaldırabileceğini kaydetti.

Biswas, “BRICS tarafından kurulması düşünülen yeni kalkınma bankasının şu anda Dünya Bankası ile rekabet içine gireceğini düşünmüyorum. Burada amaçlanan, önceliğin Avrupa’daki bankacılık sisteminin kurtarılmasına verildiği bir dönemde hızla büyüyen ülkelere kaynak yaratabilmek, ” dedi.

BRICS ülkeleri dünya nüfusunun %40’ını oluşturuyor. Kurulması planlanan bankanın BRICS üyeleri ile diğer kalkınmakta olan ülkelere yatırım kredi vermesi, bu şekilde Batılı finans kurumlarına bağlılığın azaltılması hedefleniyor.

Yeni Delhi’deki zirve sonrasında ortak bir açıklama yapan BRICS liderleri, Batı ülkelerindeki mali politikaları da sert biçimde eleştirdi. Faizlerin düşük tutulması ve bankacılık sistemine para aktarılması en fazla eleştiri alan uygulamalar oldu. BRICS ülkeleri bu uygulamaların gelişmiş ülke ekonomilerini canlandırabileceğini ancak bunun karşılığında gelişmekte olan ülkelerde yeni sorunlar yaratabileceğine dikkati çekiyorlar.

BRICS ülkelerinin ithalat-ihracat destek bankaları da grup üyeleri arasındaki ticareti bu ülkelerin para birimleriyle yapmayı kolaylaştıran bir anlaşma imzaladı.


XS
SM
MD
LG