Erişilebilirlik

BRICS Hedeflerine Bir Adım Daha Yakın


Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan beş BRICS ülkesinin liderleri, IMF ve Dünya Bankası’na alternatif olacak bir kalkınma bankası kuracaklarını açıklamışlardı. BRICS üyeleri, bankanın yanı sıra kendi aralarında döviz rezerv havuzu oluşturmayı da hedefliyor

Rusya’nın Ufa kentinde biraraya gelen BRICS ülke liderleri, Moskova’ya, Batı dünyasına, müttefiklerinin bulunduğunu gösterme fırsatı sundu. Kırım Yarımadası’nı ilhak eden ve Ukrayna’daki ayrılıkçıları destekleyen Rusya, Batı tarafından yaptırımlara tabi tutuluyor ve bir anlamda tecrit edilmiş durumda.

Geçen hafta yapılan zirve toplantısında Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin kendi ve diğer dört BRICS lideri adına açıklama yaptı.

Beş BRICS lideri, Yeni Kalkınma Bankası ve döviz rezerv havuzu oluşturulmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Yeni oluşturulan banka ile havuzun 200 milyar dolarlık bir kaynağa sahip olacağı açıklandı.

50 milyar dolarlık bir başlangıç sermayesiyle Yeni Kalkınma Bankası, gelecek yıldan itibaren beş üye ülkeye altyapı projelerinde finansman sağlayacak. Beş üye ülke temsilcisi, toplantı öncesinde planlarını ve yapacakları katkıyı kesinleştirmişlerdi.

Vladimir Putin, “İkinci Dünya Savaşı ve Birleşmiş Milletler’in kurulmasının 70. yıldönümü olan bu yıl bize, BM’nin oynadığı ‘merkezi rolün’ devam ettirilmesi, uluslararası hukuk değerlerini ve ‘egemenlik ve içişlerine karışmama ilkelerine’ duyulması gereken saygının önemini hatırlatıyor,” diye konuştu.

Rus lider ayrıca, zirvede küresel ekonomik durumu konuştuklarını söyledi.

Birçok büyük ülkenin yaşadığı borç krizinden, istikrarsız para piyasasından ve petrol ile emlak fiyatlarındaki dalgalanmalardan endişe duyduklarını söyleyen Putin, bütün bu yapısal dengesizliklerin kendi ekonomilerinin büyümesini doğrudan engellediğini söyledi. Putin’e göre, bu koşullarda BRICS üyelerinin yapacağı en doğru adım, kendi kaynaklarını aktif olarak kullanarak kendi altyapılarını geliştirmek.

BRICS ülkelerinin benzer özellikleri arasında, gelişen genç sanayilerinin yanı sıra, hızlı büyüyen ekonomileri ve uluslararası sahnede daha büyük yer almaya başlamaları bulunuyor.

XS
SM
MD
LG