Erişilebilirlik

Brexit'in İngiltere’ye Maliyeti Yaklaşık 59 Milyar


İngiltere'nin AB'den ayrılma kararının (Brexit) beş yıl içinde ülke bütçesinde 58,7 milyar Sterlinlik bir delik açacağı açıklandı.

İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond'un bu hafta parlamentoya sunduğu Sonbahar Bütçesi'nde, Brexit kararıyla birlikte, 2021 yılına kadarki bütçenin, Mart ayında öngörülen tutardan 122 milyar Sterlin daha az olacağı öngörüldü.

Bütçedeki bu açığın yaklaşık yarısının Brexit nedeniyle yavaşlayan ekonomik büyüme, düşen maaşlar, azalan ticaretle ilgili olduğu belirtildi.

Bütçe raporunda ayrıca 2016 yılı için büyüme tahmini yüzde 2,1'e yükseltilirken 2017 yılı için yüzde 2,2'den yüzde 1,4'e düşürüldü.

Parlamentoda bütçeyi açıklayan Maliye Bakanı Hammond, ülkenin önündeki zorlukları aşmak için "acil ihtiyaçlar" bulunduğunu söyledi.

Hammond, İngiltere ekonomisinin temelinin sağlam olmasına karşın AB'den ayrılma kararının getireceği uzun vadeli zorlukları aşmak için acil harekete geçmenin önemine değindi.

Hammond ayrıca beş yıllık süre içinde altyapı ve inovasyon yatırımları için 23 milyar Sterlin ayrıldığını da söyledi.

Öte yandan Sonbahar Bütçesi'ni değerlendiren saygın düşünce kuruluşu Mali Çalışmalar Enstitüsü (IFS) İngiltere'de çalışanların yaşam standartlarında son 70 yılın en büyük daralmasının yaşanacağını söyledi.

IFS maaş zamlarındaki azalmanın ve artan enflasyonun 2021 yılına kadar çalışanların maaşlarının 2008 yılındaki küresel mali kriz öncesindeki düzeyde kalmasına neden olacağını belirtti.

IFS Direktörü Paul Johnson "Bunun ne kadar kötü olduğunu anlatmak imkansız. Yani 10 yıldan uzun bir süre reel maaş büyümesi olmayacak. Buna benzer bir dönemi 70 yıldan hatta 100 yıldan beri görmedik" dedi.

IFS özellikle genç çalışanların ve düşük gelirlilerin bu daralmadan en çok etkilenen kesimler olacağını düşünüyor.

İngiltere'de Brexit destekçileri ise bütçe raporunu "fazla kötümser" olmakla eleştiriyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG