Erişilebilirlik

Brexit’e 100 Gün Kala İngiliz İş Dünyasından Uyarı


İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden resmi olarak ayrılmasına 100 gün kala, ülkedeki iş dünyası herhangi bir Brexit anlaşması olmadan yapılacak olan bu değişimin getireceği ekonomik şoka hazırlanmaya çalışıyor. Başbakan Theresa May’in Avrupa Birliği’yle yaptığı Brexit anlaşmasına İngiltere parlamentosunda uzlaşma bulamamış olması, dünyanın beşinci en büyük ekonomisine sahip olan İngiltere’ye üç seçenek bırakıyor: bir son dakika anlaşmasına onay vermek; Brexit’ten tamamen vazgeçmek ya da hiçbir anlaşma olmadan da AB’den ayrılmak.

Brexit için bir anlaşma olmaması, resmi ayrılık tarihi olarak belirlenen 29 Mart 2019 itibariyle ani bir geçiş yapılacağı anlamına geliyor. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney AB’den anlaşma olmadan ayrılmanın 1970’li yıllardaki petrol krizine benzer bir ekonomik şoka neden olabileceği uyarısında bulundu.

Ülkenin en büyük beş ticari lobi grubu da ortak bir mesaj yayınlayarak Brexit’in herhangi bir anlaşma olmadan gerçekleştirilmesinin doğurabileceği olumsuz sonuçlara dikkat çekti. İngiltere Ticaret Odası, İngiltere Endüstri Konfederasyonu, Küçük İşletmeler Federasyonu, Direktörler Enstitüsü ve imalat sektörü lobi grubu EEF yetkilileri açıklamalarında, Başbakan May’in AB’yle yaptığı Brexit anlaşması üzerinde görüş birliği sağlayamayan milletvekillerini de eleştirdi: “İş dünyası olarak, siyasetçilerin işletmelerin ihtiyacı olan uygulanabilir adımlara odaklanmak yerine hizipçilik yaptığını dehşetle izledik.”

Açıklamada belirtildiğine göre birçok firma Brexit’in anlaşma olmadan gerçekleşmesi ihtimaline karşı şimdiden korunma planları hazırlıyor. Diğer taraftan henüz böyle bir adım atmamış olan onbinlerce firma da var.

Avrupa Birliği yanlıları, Trump’ın beklenmedik ABD başkanlığı ve Çin ile Rusya’nın büyüyen gücü karşısında dengede durmaya çalışan Batı’nın Brexit sonrasında daha da zayıflayacağını savunuyor.

Gerçekten Brexit anlaşması olmayacak mı?

Brexit destekçileriyse ayrılma sonrasında bir takım kısa vadeli aksaklıklar olabileceğini ancak İngiltere’nin uzun vadede başka pazarlara açılarak büyümeye devam edeceği görüşünde. Brexit’i savunanlar, Almanya’nın AB’deki etki gücü nedeniyle İngiltere’nin ilerleyemediği ve ülkenin sosyal hizmet harcamalarının borçlanmaya neden olduğunu ileri sürüyor.

May ve yönetimi de Brexit’in bir anlaşma yoluyla gerçekleşmesini tercih ediyor ancak mevcut anlaşmaya parlamentodan yeterli oy çıkmaması ve Brexit’in anlaşma olmadan gerçekleşmesi ihtimaline karşı da önlemler alınmaya başlandı. Brexit sonrasında tıbbi ürün tedariğinin garantiye alınması için ticari deniz yolu taşıma araçlarında bu tür ürünler için yer ayrılması ve silahlı güçler arasından 3500 askerin hükümeti desteklemesi konusunda görevlendirilmesi şimdiden gündeme gelen planlar arasında.

Başbakan May AB’yle yaptığı Brexit anlaşmasına yeterli desteği alamadığı için oylamayı Ocak ayına erteledi. Birçok milletvekili Başbakan’ı eleştirerek bunu parlamentoyu anlaşmayı oylamaya zorlamak için yaptığı görüşünü savundu.

Brexit’in anlaşma yapılmadan gerçekleşmesi halinde Birleşik Krallık AB’yle ticari ilişkilerini Dünya Ticaret Örgütü kuralları çerçevesinde yapacak.

XS
SM
MD
LG