Erişilebilirlik

Brexit Anlaşmasında Son Söz Parlamento Üyelerinin


İngiliz parlamento üyeleri, AB’den çıkmak üzere yapılacak nihai anlaşmada son sözü parlamentoya bırakma kararı aldı.

650 üyeli Avam Kamarası, 305’e 309 oyla Parlamento’yu zaten zorlu olan Brexit sürecine dahil etme kararı aldı. Başbakan Theresa May ise bu hamlenin Brexit görüşmelerini zora sokmasından endişe ediyor.

İktidardaki Muhafazakar Parti üyelerinin büyük kısmı, AB’den ayrılmakla ilgili anlaşmaların yürürlüğe sokulması için Parlamento’nun onayının alınması konusunda muhalefetle aynı safta yer aldı.

May parlamento üyelerine AB’den çıkış anlaşmasının oylamaya tabi olacağı konusunda söz vermişti, ancak siyasi muhalifleri May’in sözünün yeterli bir garanti olmadığını vurgulamıştı.

Bu oylama hükümetin Meclis’te Brexit konusundaki ilk yenilgisi oldu.

Anlaşma, hükümetin Brexit yasaları konusunda öncü olarak gördüğü AB’den Çekilme Tasarısı’na ek değişiklik maddesi olarak oylamaya sunuldu.

Ek madde, nihai oylamada da kabul edilirse İngiltere’nin AB ile görüşmelerinde doğrudan bir etkisi olmayacak ancak bazılarının gözünde May’in otoritesini kaybettiğini tescillemiş olacak.

Avrupa Birliği Brexit Baş Müzakerecisi Michel Barnier, İngiltere’nin Brexit sürecinde verdiği sözlerden geri dönmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Barnier Avrupa Parlamentosu üyelerine şimdiye kadarki görüşmelerin son derece karışık ve sıra dışı olduğunu ancak bu süreçte İngiltere’ye ayrıcalık tanıyan bir şey yapmadığını kaydetti.

AB liderleri Perşembe günü görüşmelerin ikinci kısmına geçmek için yeterli gelişme kaydedildiği konusunda uzlaşma sağlanmasını umdukları iki günlük bir zirveye başlayacak. Görüşmelerin ikinci kısmında gelecekteki AB, İngiltere ilişkileri ve ticareti ele alınacak. İngiltere bir an önce bu konuya geçilmesini umuyor.

İngiltere’nin AB’den Mart 2019’da ayrılması bekleniyor. Ancak Brexit anlaşmasının ulusal meclislerce onaylanması için 2018’in sonbaharında yapılması gerekiyor.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, görüşmeleri sonbahara kadar tamamlamanın zamana karşı zor bir yarış olacağı konusunda uyarıda bulundu. Tusk, şu ana kadar kaydedilen ilerlemenin ise “vasat” olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG