Erişilebilirlik

Brahimi" Suriye Barış Planım Hazır"


Lakhdar Brahimi Kahire'de Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi ile görüşürken
BM-Arap Birliği barış temsilcisi Lakhdar Brahimi, Suriye’de 21 aydır süren krizi sona erdirecek bir plan hazırladığını açıkladı.

Brahimi Pazar günü Kahire’de Arap Birliği yetkilileriyle görüştükten sonra yaptığı açıklamada bu yıl başında Cenevre’de imzalanan anlaşmayı temel alan planın uluslararası topluluk tarafından kabul edileceğine inandığını belirtti. Suriye’de durumun her gün kötüleştiğini bu yüzden hızla birşeyler yapılması gerektiğini belirten Brahimi planıyla ilgili ayrıntıları açıklamadı.

Brahimi Cumartesi günü Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’la görüştü.
Brahimi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve isyancılarla yaptığı son görüşmelerle ilgili Lavrov’a bilgi verdi.
Özel temsilci, Suriye’nin “cehennem ya da siyasi süreç” arasında seçim yapmak zorunda olduğunu, uluslararası toplumun da Suriye’de siyasi süreç oluşturulması için kesintisiz bir şekilde çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

Brahimi ve Lavrov arasındaki görüşmenin sonucu bilinmiyor. Özel temsilci Brahimi, Suriye’de 21 aydır devam eden iç savaşa son vermeye çalışıyor.
Lakhdar Brahimi, çatışmaların Şam’ı da içine alması durumunda iç savaşın daha da büyüyeceğini, bunun da artan bir mülteci krizine yol açacağı konusunda uyarıyor.
Brahimi geçenlerde yeni seçimlere kadar Suriye’de bir geçiş hükümeti kurulması çağrısında bulundu
XS
SM
MD
LG