Erişilebilirlik

Bozkır: “Almanya’da Irkçılık Tehlikeli Boyutta”


TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu ve Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır, NSU davasının Almanya için ciddi bir sınav olacağını söyledi

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ve TBMM Dışişleri Komisyonu Almanya’daki temaslarını tamamladı. Heyet, Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde geçen Çarşamba başlaması beklenen, ancak mahkemenin akreditasyon sürecini yeniden yapmaya karar vermesi nedeniyle ertelenen NSU davasını izlemek üzere Almanya’ya gelmişti.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:00 0:00
Linki indirmek için

Münih Eyalet Mahkemesi'nde, 8'i Türk, 1'i Yunan, 1'i Alman polisi 10 kişiyi öldürmekle suçlanan NSU terör örgütü hakkındaki dava, 6 Mayıs'ta başlayacak. Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır, daha önceki akreditasyon sisteminin tümüyle iptal edilerek şimdi Türk basını için 4 kontenjan ayrılmasını önemli bir gelişme olarak niteledi. Bozkır, dava sonucunda vicdanları rahatlatacak bir karar çıkmasını umduklarını söyledi. Bozkır ırkçılığın Almanya’da tehlikeli bir boyut kazandığını ve NSU davasının Almanya için bu bağlamda sınav olacağını bildirdi.

Münih Eyalet Mahkemesi’nden yapılan açıklamada, 6 Mayıs’ta başlaması öngörülen dava için yeni başvuruların bugün başladığı ve 29 Nisan’da sona ereceği belirtildi. Sabah gazetesinin başvurduğu Anayasa Mahkemesi öncelikle Türk medyasının davada yeterli ölçüde temsil edilmesi gerektiğine dair karar almış, mahkeme de akreditasyonların yeniden yapılmasına karar vermişti.

Açıklamaya göre, yeni akreditasyonlar 3 grupta yapılacak. Almanya içinde Almanca yayın yapan kuruluşlara 35 kontenjan ayrılırken, Almanya’daki yerli ve yabancı ajanslar için 5, yurtdışında Almanca yayın yapanlar ve yabancı basın için 10 kontenjan ayrıldı. İkinci gruptaki 10 kontenjanın 4′ü Türk basınına, birer tanesi İran ve Yunan gazetelerine ayrıldı. Hangi medya kurluşlarının akredite olacağı ise başvuruların tamamlanmasından sonra noter huzurunda kura çekilerek tespit edilecek.
XS
SM
MD
LG