Erişilebilirlik

Bozdağ’dan Sessions’a Gülen Mektubu


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions’a mektup göndererek, Fethullah Gülen’in iade sürecinin hızlandırılması konusunda Türkiye’nin beklentilerini iletti.

Bozdağ, geçtiğimiz günlerde ABD Adalet Bakanı Sessions ile yüz yüze görüşme yapmayı umut ettiğini açıklamıştı. İkili görüşme talebine henüz yanıt gelmedi ancak Bozdağ, Sessions’a gönderdiği kutlama mesajıyla görüşlerini de iletti. Adalet Bakanlığı’ndan Bozdağ’ın mektubunda şu mesajlara yer verildiği bildirildi:

“Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanı olarak atanmanız dolayısıyla en içten tebriklerimi sunar ve görevinizde başarılar dilerim Engin mesleki tecrübeniz ve seçkin hukuk kariyeriniz itibariyle bu görevi layıkıyla yerine getireceğinize ve bu sayede ülkelerimiz arasındaki dostane ilişkilerin bakanlığınız döneminde artarak süreceğine yürekten inanıyorum. Bildiğiniz üzere, iki ülke Adalet Bakanlıklarının en önemli gündem maddesi ABD’nin Pennsylvania eyaletinde ikamet eden, Fethullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) kurucusu ve yöneticisi Fethullah Gülen’in iade sürecidir. Teröristbaşı Gülen hakkındaki geçici tutuklama ve iade talepleri zamanında Bakanlığınıza sunulmuş, daha sonra istenilen ek bilgi ve belgeler de ayrıca iletilmiştir. Türk halkı ve devleti, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün talimatını veren ve halen ulusal güvenliğimiz için büyük bir tehdit teşkil eden FETÖ lideri Gülen’in ülkemize iade edileceği beklentisi içindedir. Gülen’in iadesi iki ülke ilişkilerinin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır. Aramızdaki ikili anlaşma gereğince geçici tutuklama ve iade süreçlerinin hızlı ve müspet bir şekilde neticelendirilmesi önem arz etmektedir. Bu vesileyle, ülkelerimize yönelik her türlü terör tehditlerine karşı samimi işbirliğimizin mevcut ilişkilerimizi daha da geliştireceğini ifade etmek isterim.”

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG