Erişilebilirlik

Bozdağ: 'Gülen Hassasiyetimizi İlk Defa Birinci Elden Bakan'a İlettik'


15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi sürecine ilişkin Amerikan makamlarıyla yürütülen görüşme trafiği hız kazandı. Bu kapsamda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Amerika Adalet Bakanı Loretta Lynch ile biraraya geldi.

Görüşmede Türkiye'nin talepleri, Bakan Bozdağ tarafından, bu kez Bakan seviyesinde Amerikalı yetkililere aktarıldı.

Bozdağ: 'Gülen Hassasiyetimizi İlk Defa Birinci Elden Bakan'a İlettik'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:31 0:00

Bozdağ, basın mensuplarına verdiği demeçte şunları söyledi: "Birbirimizi anlama bakımından çok faydalı bir görüşme olduğunu düşünüyorum. Türkiye'nin hassasiyetleri ilk defa birinci elden Sayın Bakan'a iletilmiş oldu. Bizim bu iade ve geçici tutuklama talebine verdiğimiz önemi göstermesi bakımından da bu ziyaret cok önemlidir. Çünkü Turkiye bugüne kadar birçok ülkeden iade ve geçici tutuklama talebinde bulunmuştur, ancak hiç bir iade talebi ya da geçici tutuklama talebi üzerine herhangi bir Adalet Bakanı ilgili ülkelere ziyarette bulunmamıştır. İlk defa bir Türkiye Adalet Bakanı bir suçluyla ilgili iade görüşmesinde bulunmak üzere ABD Adalet Bakanı'nı ziyaret etmiştir. Biz kendilerine hem aramızdaki anlaşmanın 10'ncu maddesi işletilerek iade maksatıyla bir tutuklama talebini hem de darbe teşebbüsü nedeniyle aramızdaki anlaşmanın 30'ncu maddesi çerçevesinde geçici tutuklama talebimizi ilettik aynı sekilde Fethullahçı terör örgütü lideri ve kurucusu Fethullah Gülen'in ABD'de ikamet ettiği Pennsylvania'dan terör örgütünü yönetmeye devam ettiğini ve bunun iki dost ve müttefik ülke tarafindan izahi ve kabul edilebilirliğinin olmadığını çok net bir dille ifade ettik. Bizim darbe girişimine yönelik gönderdiğimiz şey geçici tutuklama talebidir. Geçici tutuklama talebinin içerisinde geçici tutuklamayı gerektirecek açıklıkta ve yeterlikte çok net delliller var bu dosyalarda."

Fethullah Gülen hakkında geçici tutuklama talebi konusunda herhangi bir mesafe alınıp-alınmadığına ilişkin soruyu ise Bozdağ, geçici tutuklamaya yargının karar vereceğini hatırlatarak yanıt verdi. Bozdağ, "Biz, Türkiye olarak 'Yargıyı gözardı edin, bize verin' demiyoruz. Bizim dediğimiz şey yargısal süreç işlesin o sürecin sonunda da Türkiye'nin beklentisi doğrultusunda bir karar çıkacağına inanıyoruz, önemli olan o yargısal sürecin başlatılmasıdır," dedi.

Adalet Bakanı, Fethullah Gülen'in ABD'nin kendisini iade edebileceği endişesine kapıldığı için Türk istihbaratının Gülen'in Belçika, Brezilya, Kanada gibi ülkelerde yer arayışında olduğu bilgileri olduğunu da basın toplantısında belirttti ve bu bilgileri Amerikalı yetkililerle paylaştıklarını söyledi.

"Sarraf davası siyasi bir dosyadır"

Bozdağ, görüşmede Rıza Sarraf davasının da gündeme geldiğini belirtti. "Reza Zarrab dosyası bizim takip ettigimiz kadarıyla hukuki olmaktan çok siyasi bir dosyadır. Çünkü dosyanın içinde ortaya konan şeyler savcının yorumlarına, şüpheden kaynaklanan yorumlarına dayanıyor. Tabii bu arada Sayın Cumhurbaşkanımızla, Cumhurbaşkanımızın eşiyle ilgili, Türkiye'ye dönük de savcının yaptığı değerlendirmeler var. Bu da tabii siyasi bir maksat güttüğünü çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu davanın Turkiye'ye yönelik bir operasyon olarak, siyasi hedefli olarak yürütülen bir dava olarak ortada durduğunu biz Sayın Bakan'a ilettik," diyen Bozdağ, Türk vatandaşı olan birinin Amerikan kanunlarına göre kendisine isnat edilen suçlarla yargılanmasının mümkün olamadığını da sözlerine ekledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG