Erişilebilirlik

Bozdağ'dan Gülen'e Bin Ladin Benzetmesi


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "ABD için Usame Bin Ladin ne anlam ifade ediyorsa, Türkiye devleti için de Fetullah Gülen o anlamı ifade ediyor" mesajını verdi.

Bozdağ, "FETÖ terör örgütü elebaşı" olarak ifade ettiği Fethullah Gülen'in iadesi sürecini takip etmek üzere bu hafta ABD makamlarıyla görüşmek üzere Washington'a hareket etti.

Bakan Bozdağ, ABD'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın açıklaması yaptı.

Bozdağ, "İade edilmemesi veya iade sürecinin zamana yayılması Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyecektir. Biz istiyoruz ki Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler, bir terörist yüzünden olumsuz bir noktaya gelmesin. ABD için Usame Bin Ladin ne anlam ifade ediyorsa, Türkiye devleti için de Fetullah Gülen o anlamı ifade ediyor" dedi.

ABD'ye, Türkiye olarak 15 Temmuz gecesi düzenlenen darbe girişiminin ardından gönderdikleri belgeleri anımsatan Bozdağ, iade sürecine ilişkin şu görüşlerini paylaştı:

"Dosyada bize göre terörist Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi için gerekli olandan daha fazlası var. Bugüne kadar Türkiye'den istenen iadeler veya geçici tutuklama talepleri, sadece ABD'nin değil başka ülkelerin Türkiye'den istedikleri, bunlarla mukayese ettiğimizde de dosyaların sıhhati açısından baktığımızda en dolu dosya Fetullah Gülen'in geçici tutuklanma talebini içeren dosya ve iade dosyalarıdır. Altı dolu dosyalar, iadesi için aramızdaki sözleşmenin öngördüğü şartları fazlasıyla taşımaktadır."

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG