Erişilebilirlik

Boston Pops 125 Yaşında


Bu yıl, Amerikan popüler müzik orkestralarının atası sayılan Boston Pops’ın 125 inci yıldönümü.

1897’den beri Boston Pops’ın konserleri John Philiph Sousa’nın ölümsüz marşı “Stars and Stripes Forever” ile sona erer..

“Stars and Stripes Forever” hemen hemen her yerel orkestra ve okul bandosunun repertuarında yeralır. Marşın bu kadar popüler olmasında Boston Pops ve 50 yıl orkestrayı yöneten Arthur Fiedler’in büyük rolü oldu. Fiedler’den sonra orkestranın başına geçen ünlü film müziği bestecisi John Williams, marşın Boston Pops ile özdeşleştiğini söylüyor.

“Süpermen” , “Yıldız Savaşları”, “Indiana Jones” gibi filmlerin müziğini yapan John Williams, Arthur Fiedler’in televizyon ve plak albümlerinin Boston Pops’ı sadece Amerika değil dünyanın dörtbir yanında tanınan ve sevilen bir topluluk haline getirdiğini vurguluyor.

Son 16 yıldır orkestrayı yöneten Keith Lockhart’a göre ise Boston Pops’un en büyük özelliği, orkestrayı sevdiklerini bilmeyenlere hitap eden bir orkestra olması.

Konserlere bir şenlik havası verme amacıyla, başından beri içki ve yiyecek servisi yapıldı. 1900’de inşa edilen Boston Konser Salonu’nda koltuklar kaldırılarak yerine masalar kondu.

Boston Pops 1935’de plak kayıtlarına başladı. Kısa zamanda her gramofon sahibinin evinde bir Boston Pops albümü bulunur hale geldi.

Boston Pops’un ilk plağı, Danimarkalı besteci Jacob Gade’in orkestra için düzenlediği Jalousie adlı tangosu oldu. 1930’da 35 yaşında bir viola sanatçısı olarak Boston Pops’a katılan ve kısa zamanda orkestranın başına geçen Arthur Fiedler, hafif Avrupa müziğinin dışında yeni Amerikan müziğini de sunmak istiyordu. Fiedler bu amaçla Leroy Anderson adlı genç bir bando liderini orkestraya aldı, bir süre aranjmanlar yaptırdıktan sonra kendisinden yeni parçalar bestelemesini istedi.

Birbirinden çok sevilen hafif parçalar besteleyen Anderson, sonunda Amerika’nın Johann Strauss’u oldu. Anderson’ın “Syncopated Clock” adlı parçası, bugün hala çalınıyor ve zevkle dinleniyor..

Boston Pops’un bir başka özelliği repertuarını belirli bir türle sınırlı tutmamasıydı. Örneğin, konserlerinde Beatles gibi Rock topluluklarının parçalarını kendisine göre aranje ederek başarıyla icra etti.

Fiedler’den sonra orkestrayı yöneten John Williams, Boston Pops’a Hollywood havası getirdi. Williams, konserlerde “Indiana Jones” filmlerinden parçalar gibi film müziklerini sık sık sundu.

Boston Pops, bütün yaz boyunca konserlerini Boston ve çevresiyle Berkshire’in Tanglewood müzik merkezinde sürdürüyor. Kalabalıklar ise her zaman olduğu gibi coşkulu bir parti havasında konserlerine katılmaya devam ediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG