Erişilebilirlik

Boston Halkının Mesajı: 'Güçlüyüz'


Boston Halkının Mesajı: 'Güçlüyüz'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

Boston Maratonu’na geçen yıl düzenlenen saldırıda patlayan iki bomba 4 kişinin hayatına mal olmuştu. Pazartesi günü yapılan maratona rekor sayıda koşucu katıldı, tam 36 bin kişi hem ölenleri andı, hem de maratonu yaşatma sözü verdi

Pazartesi yapılan Boston Maratonu, katılan 36 bin kişinin birçoğu için hem acı hem de tatlı bir deneyimdi. Maraton’a geçen yıl düzenlenen saldırıda patlayan iki bomba 4 kişinin hayatına mal olmuştu. Birçok kişi maratonun güzergahı etrafında toplanarak saldırının kurbanlarını andı. Amerika’nın Sesi’nden Carolyn Presutti Boston’a dönerek saldırıda yaşamları tümüyle değişen iki koşucuyu izledi.

Boston’daki ilk bakışta sıradan bir maratondu.

Ancak geçen yıl bitiş çizgisinin yakınında meydana gelen saldırı yüzünden durum değişti. Pazartesi koşudan önce ölenler anıldı.

Sonra Milli Marş okundu ve bombalamadan sonra görev yapan ordu ambulans helikopterleri alanın üzerinde uçtu.

Yarışa birçok kişi bu travmatik anılarla başladı. Collier Clegg üniversite arkadaşına destek için oradaymış. Birinci bombadan sonra koşmaya hazırlanırken ikinci bomba patlamış: “Hepimiz yere savrulduk. Bayılmışım. Kendime gelmeye başladığımda kulaklarım korkunç çınlıyordu.”

Clegg son bir yıldır kalabalıkta panik atak geçiriyor ve gürültüden korkuyor. Bombalamadan sonra yetkililer yarışı durdurmuştu. Olay sırasında, Clegg’in arkadaşı Kelsey Perkins, 40’ıncı kilometreye iyi zamanda ulaşmış ve yarışı bitirmeye yalnızca 2 kilometresi kalmıştı: “Arkadaşım yolun dışına çıktı ve ‘bir saniye dur. Her şey yolunda ama bir şey oldu’ dedi.”

Kamera görüntüleri Tamerlan ve Çokar Çarnayev’in, biri Clegg’in yanına, diğeri de bitiş çizgisine yakın bir noktaya iki sırt çantası bıraktığını gösteriyor. Birkaç saniye sonra bombalar patlamış ve 3 kişinin ölümüne, 200 kişiden fazlasının da yaralanmasına neden olmuştu. Tamerlan sonradan polisle girdiği çatışmada öldü. Çokar Kasım’daki duruşmasında idam istemiyle yargılanabilir.

Yıl boyunca Bostonlular yaralarını sardı ve 2014’te bu tarihi yarışın daha güçlü bir parçası olma sözü verdi. Ve bunu gerçekleştirdi. Meb Keflezighi, Boston Maratonu’nu 31 yıldır kazanan ilk Amerikalı oldu. Kenyalı Rita Jeptoo ise kadın klasmanında rekor kırdı.

Perkins ve Clegg de kendi kişisel rekorlarını kırmak istedi ve ilk kez bir maratonu beraber koşarak bitirdiler: “Bu, hem benim hem de Boston’un daha güçlü olduğunu göstermenin bir yoluydu.”

Diğer koşucular gibi bu iki kadın da bitiş çizgisini aşarak maratonla ilgili daha iyi bir anıya, başarının anısına ulaştı.

İkisi de gururla maraton madalyalarını taktı: “Çok enerji içeceği içtim! Kocaman bir biftekten sonra kek yiyeceğim. Evet kesinlikle bunu yapmaya kararlıyım!”

Maratonlar bir dayanıklılık sınavı. Boston ayakta kaldı, bitiş çizgisine ve bu yarışa tekrar kavuştu.
XS
SM
MD
LG