Erişilebilirlik

12. Boston Türk Festivali Film Yarışmasının Sonuçları Belli Oldu


En İyi Belgesel Ödülü kazanan Hudut filminden bir kare

Kuzey Amerika’da gerçekleşen ilk Türk belgesel ve kısa film yarışması olan 12. Boston Türk Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nın sonuçları açıklandı.

12. Boston Türk Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışmasının jüri üyeliklerini film eleştirmeni Peter Keough, Boston Güzel Sanatlar Müzesi Film Küratörü Carter Long ve Harvard Film Arşivi’nin Kuratörü Jeremy Rossen gibi film ve sanat konusunda saygın isimler yaptı. Yarışmada, ayrıca seyirciler de, ‘ En İyi Belgesel’ ve ‘En İyi Kısa Film’i belirlemek için oy kullandı.

Yarışma filmleri Boston Güzel Sanatlar Müzesi ve Boston Üniversitesi'nde gösterildi.

ABD’de 2006 yılından beri her yıl düzenlenen ve yönetmenlerle yapımcıların filmlerini Amerikalı izleyicilere ve film eleştirmenlerine ulaştırabilmesi için bir platform oluşturan Boston Türk Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması’na bu yıl 400’e yakın başvuru yapıldı.

Toplam 42 belgesel ve kısa film gösteriminin yer aldığı yarışmada,‘En İyi Belgesel Ödülü’nü yönetmenliğini Batuhan Kurt’un yaptığı ‘Hudut’; ‘En İyi Kısa Film Ödülü’nüyse yönetmenliğini Merve Gezen’in yaptığı ‘Scrabble’ filmleri kazandı.

En İyi Kısa Film Ödülü -Scrabble
En İyi Kısa Film Ödülü -Scrabble

Seyirci Ödülleri’ni kısa film dalında yönetmen Rıdvan Yavuz’un ‘Kuyu’; belgesel film dalındaysa yönetmen Enver Arcak’ın ‘Hermana’ filmleri aldı.

Ayrıca yarışmada bu yıl da özel mansiyonlar verildi. Kısa film dalında mansiyona değer bulunan filmler, yönetmen Hasan Ali Kılıçgün’ün ‘3,5 Lira’, Süleyman Demirel’in ‘Asfalt’, Bilal Korkut’un ‘Ben Tsubasa’yım’, Ömer Ferhat Özmen’in ‘Beyoğlu Sineması’, Vural Uzundağ’ın ‘Boşa Giden Herşey’, Deniz Özden’in ‘Cemile’nin Takıntısı’ ve Sezen Kayhan’ın ‘Elene’ adlı filmleri oldu.

Belgesel dalında yönetmen Serkan Çiftçi’nin,‘Gacı Gibi’, Bulut Rénas Kaçan’ın ‘Gezgin’, Hakan Dursun’un ‘Perdesiz Sahneler’, Burçe Bahadır’ın ‘Refakatçi’, Taylan Mintaş’ın ‘Sessizliğin Kardeşleri’, Handan Erdil’in ‘Son Yaprak’, Ece Kınacı’nın ‘Tepede Beş Kadın’ adlı filmleri özel mansiyona değer bulundu.

Bu yıl yarışmada ödül alan filmlerden oluşan bir seçki Mart 2018’de düzenlenecek olan 17. Boston Türk Film Festivali programında sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

Önümüzdeki yıl yarışma başvurularının 1 Şubat 2018’den itibaren başlayacağı açıklandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG