Erişilebilirlik

20. Boston Türk Film Festivali Başlıyor


Amerika’da düzenlenen en eski ve saygın Türk film festivallerinden birisi olan Boston Türk Film Festivali başlıyor. Bu yıl 20. defa d]zenlenecek festival, salgın nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl sanal olarak 15–30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Festival kapsamında 20 Türk filmi Amerikalı sinema severlerle buluşacak.

Bu sene 20. yılını kutlayan festival, aralarında Boston Globe gazetesinin de bulunduğu bölgenin saygın kültür ve sanat ağırlıklı medyasında da düzenlendiği her yıl geniş ilgi uyandırıyor.

20 yıldır aralıksız olarak düzenlenen Boston Türk Film Festivali kapsamlı programıyla, bu yılda çağdaş Türk sinemasının seçkin örneklerini ve yönetmenlerini bir kez daha Amerikalı sinemaseverlerle sanal ortamda buluşturacak.

Festival programında yer alan uzun metrajlı filmlerin birçoğunun Amerika’da ilk gösterimleri yapılacak.

Festival kurucu direktörü Erkut Gömülü salgın nedeniyle son iki yıldır festivali çevrim içi olarak düzenlediklerini ve bu koşullarda 20. kez Türk sinemasının seçkin örneklerini Amerikalı sinema severlerle buluşturabildikleri için mutluluk duyduklarını ifade etti.

Festival programında Reha Erdem’in pandemi nedeniyle çevrim içi olarak çektiği son filmi, ‘Seni Buldum Ya!’, Reis Çelik’in ‘Ölü Ekmeği’, Ercan Kesal’ın ‘Nasipse Adayız’, Serhat Karaaslan’ın ‘Görülmüştür’, Tankut Kılınç’ın ‘Dersaadet Apartmanı’, Ümit Ünal’in ‘Aşk, Büyü vs’ ve Barış Atay’ın ‘Aden’ isimli uzun metraj filmleri yer alıyor. Programda ayrıca Deniz Tortum’un ‘Maddenin Halleri’ ve Elizabeth Lo’nun ‘Stray’ isimli belgeselleri de izleyici ile buluşacak.

Ödüllü filmler yeniden gösterimde

Kuruluşu 2001 yılına dayanan festivalde, uzun metrajlı filmlerin yanı sıra 2006’dan bu yana her yıl düzenlenen Boston Türk Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması’nda ödül alan filmlerden oluşan bir bölüm de yer alacak.

2020’de düzenlenen yarışmada, En İyi Belgesel Ödülü’nü alan ‘Sıradan Birkaç Gün’, En İyi Kısa Film Ödülü’nü alan ‘Bare Giran / Ağır Yük,’ Kısa Film Seyirci Ödülü’nü alan ‘Yara’, Belgesel Film Seyirci Ödülünü’ alan ‘Uzaklarda’, belgesel dalında mansiyon alan ‘Kuyudaki Taş’, kısa film dalında mansiyon alan ‘Ablam’, ‘Bugün Ölmek İstemiyorum’, ‘Göçün 8 Şiiri’, ‘Ronaldo’, ‘Tanışma’, ‘Yağmur Olup Şehre Akıyorum’ adlı filmler izleyicilerle bu yılda buluşacak.

Programda ayrıca ödül alan yönetmenlerin katılacağı ve moderatörlüğünü Dr. Ahmet Boyacıoğlu’nun yapacağı Türk sineması üzerine bir çevrim içi panel de düzenlenecek.

XS
SM
MD
LG