Erişilebilirlik

Bombalı Saldırı Zanlısı İçin İddianame Bekleniyor


Amerikan güvenlik ajanları Cokar Tsarnev'i yakaladıklarında üzerinde bomba ararken
Boston’da savcılar bombalı saldırının hayatta kalan zanlısı hakkında iddianameyi hazırlamaya devam ediyor.

Cokar Tsarnev’e ne gibi suçlamalar yöneltileceği hala açıklık kazanmadı. Amerikalı hukuk uzmanları Tsarnev’in patlamalarda üç kişinin ölmesi ve bir üniversite polisinin öldürülmesiyle ilgili olarak federal terörizm suçundan yargılanacağını belirtiyor.

Öteyandan 19 yaşındaki Tsarnev’in sağlık durumunu ciddiyetini koruduğu , polisle çatışırken aldığı yaralar nedeniyle konuşamadığı bildiriliyor.
Boston Belediye Başkanı Thomas Menino bir televizyon kanalına Cokar Tsarnev’in boynu ve gırtlak çevresinde yara izleri bulunduğunu açıkladı.
Ancak Tsarnev’in bazı sorulara yazılı olarak yanıt verdiği haber veriliyor.

Bir Çeçen militan liderin kurduğu İslamcı örgüt tarafından kullanılan İnternet sitesi bombalı saldırıyla ilişkileri olmadığını bildirdi.
Tsarnev ve Cuma günü polisle çatışmada öldürülen büyük kardeşi Tamerlan çocukken Amerika’ya gelmiş Çeçen göçmenler. Geçen hafta ki maraton sırasında üç kişinin ölümüne, 176 kişinin ölümüne yol açan iki bombayı patlatmakla suçlanıyorlar.

Güvenlik yetkilileri iki kardeşin neden böyle bir saldırı düzenlediğinin henüz belirlenemediğini söylüyor.
Belediye Başkanı Menino ve Boston Emniyet Müdürü Edward Davis iki kardeşin bir örgüt üyesi olmadıklarını ve yalnız başlarına hareket ettiklerini bildirdi.
XS
SM
MD
LG