Erişilebilirlik

Bolton Ankara’da İstediğini Alabilecek mi?


ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Suriye’deki Kürt muhaliflerin güvenliğiyle ilgili Türkiye'de temaslarda bulunacak. Bolton,Türkiye’nin Suriye’de Kürt güçlere karşı askeri operasyon düzenlemeyeceğinin garantisini almaya çalışıyor.

Bolton, Pazar günü yaptığı açıklamada Kürtler’in güvenliğinin ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesi için artık bir ‘‘koşul’’ olduğunu söylemişti.

Kürt güçler Suriye’de ABD askerleriyle birlikte IŞİD’e karşı mücadele eden muhalifler arasında yer alıyor. Ancak ABD’nin askerlerini Suriye’den çekeceğini açıklaması Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Kürt güçlere saldırabileceği endişesini beraberinde getirdi.

Türkiye, Suriye’de faaliyet gösteren YPG’yi PKK’nın bir uzantısı olarak gördüğü için müzakerelerin çekişmeli olması bekleniyor. Salı

günü aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Erdoğan’ın da olduğu yetkililerle bir araya gelmesi beklenen Bolton, ABD’nin Suriye’de IŞİD’e karşı mücadelede müttefiklerine karşı yapılacak hamlelere karşı çıkacağının mesajını verdi.

Bolton Pazar günü yaptığı açıklamada ‘‘Türkler’in ABD’nin işbirliği yapmadığı ve hemfikir olmadığı bir askeri operasyona girişeceğini sanmıyorum’’ demişti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise Pazartesi günü Bolton’a Twitter üzerinden yanıt verdi. Akar, ‘‘Bizim mücadelemiz, bölgede başta Kürt, Arap ve Türkmen kardeşlerimiz olmak üzere tüm etnik ve dini topluluklar için tehdit teşkil eden PKK/YPG ve DEAŞ’lı teröristlerledir" dedi.

Bolton’un Salı günü görüşeceği bir diğer isim olan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Türkiye’nin Suriye’deki Kürtler’e

saldıracağı iddialarının akıl dışı olduğunu kaydetti. Kalın, ‘‘Türkiye'nin hedefi DEAŞ ve PKK/PYD/YPG terör örgütleridir’’ dedi.

Kalın, ‘‘Bir terör örgütünün ABD'nin müttefiki olamayacağı ise izahtan varestedir" ifadelerini kullandı.

Bolton, aralarında YPG’nin de olduğu ABD’nin Suriye’deki müttefiklerini korumanın ABD’nin Suriye’den çekilirken başarmak istediği koşullar arasında olduğunu kaydetti.

Bolton’un bu yorumları aynı zamanda çekilmenin Başkan Donald Trump’ın isteğiyle yavaşlatıldığı yönündeki haberlerin de kamuoyu önünde teyit edilmesi anlamına geliyor.

Trump, IŞİD’in Suriye’deki kalıntılarına yönelik mücadeleyi sürdürenin Türkiye olacağını belirtmişti. Ancak Bolton, Pazar günü ABD askerlerinin Suriye’nin kuzeyinden çekilmeden önce IŞİD’den arta kalanları temizleyeceğini söyledi.

Bolton, çekilme için bir takvimleri olmadığını ancak bölgede sonsuza kadar da kalmayacaklarını aktardı ve çekilmenin ardından 200 kadar ABD askerinin güneyde İran’ın faaliyetlerini önlemek için El Tanif kasabası civarında kalacağını bildirdi.

Bolton Salı günü yapılacak görüşmelerde Türk yetkililerin hedeflerini ve neler yapabileceğini öğrenmeye çalışacaklarını kaydetti.

Görüşmeler sırasında Bolton’a eşlik edecek isimler arasında ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ve ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey de yer alıyor. Bolton, Jeffrey’nin Türkiye’deki

temasların ardından Suriye’deki Kürtler’le bir araya gelerek terk edilmedikleri konusunda kendilerini telkin edeceğini söyledi.

Kürt yetkililer Moskova’dan ve Beşar Esat rejiminden Türkiye’nin olası operasyonuna karşı koruma talep etmişti.

XS
SM
MD
LG