Erişilebilirlik

Bolsonaro: ‘Nazizm Solcu Bir Hareket’


Son olarak 1964 askeri darbesini “demokrasi devrimi” diye tanımlayarak kutlamak isteyen Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro şimdi de Nazileri “solcu hareket” olarak değerlendirdi.

“Brezilyalı Trump” ismiyle anılan sağcı lider, Kudüs’te İsrail’in Yad Vashem Holokost Müzesi’ni ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, Nazizm’in şüphesiz solcu bir hareket olduğunu söyledi.

Jiar Bolsonaro’nun açıklaması, Brezilya Dışişleri Bakanı Ernesto Araujo’nun, Nazilerin solcu olduğunu söylemesini destekler nitelikteydi. Televizyonda gazetecilerin Araujo’yla aynı fikirde olup olmadığını sorması üzerine Brezilya Devlet Başkanı, “Hiç şüphe yok, değil mi?” yanıtını verdi.

Bolsonaro sözlerine Nazilerin parti isminin “Almanya Ulusal Sosyalist Partisi” olduğunu belirterek devam etti ve “sosyalist” sözcüğüne dikkat çekti. Partinin gerçek ismiyse “Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi.”

Parti ismine rağmen Naziler faşist ve antisemitist bir ideolojiyi benimsemişti. Yad Vashem Holokost Müzesi’nin internet sitesinde de Almanya’daki Nazi hareketinin, komünizme karşı sağcı radikal grupların yükselişi olduğu belirtiliyor.

Bolsonaro’nın dört günlük İsrail ziyareti, sağcı Başbakan Benyamin Netanyahu’nun yeniden seçilmeyi umduğu genel seçimlerden hemen önce gerçekleşti.

Netanyahu bu ziyarette Brezilya’nın büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıması konusunda Bolsonaro ile anlaşarak seçimlerde elini güçlendirmeyi amaçlıyordu. Ancak Brezilya Devlet Başkanı, Kudüs’te bir ticaret temsilciği açacaklarını belirterek Netayahu’nun umutlarını boşa çıkarttı.

Brezilya’da Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun 31 Mart 1964’te yapılan askeri darbenin 55’inci yıl dönümünde kutlama kararı, geçen hafta sonunda ülke çapında protesto edilmişti.

Temyiz Mahkemesi de Devlet Başkanı’nın Brezilya’ya askeri diktatörlük getiren darbeyi kutlayamayacağına hükmetmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG