Erişilebilirlik

Boka Haram’ın Rehin Tuttuğu Kızlardan 82’si Daha Kurtarıldı


Ekim ayında da Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün girişimleri ile 20 kız öğrenci serbest kalmıştı

2014 yılı Nisan ayında terör örgütü Boko Haram tarafından 200’den fazla kız öğrenci Nijerya’nın Chibok kasabasındaki okullarına yapılan baskınla kaçırılmış ve rehin alınmıştı. Nijerya hükümet kaynakları yapılan görüşmeler neticesinde örgütün elinde rehin durumda olan kızlardan 82’sinin daha serbest bırakıldığını açıkladı. Askeri bir yetkili de kızların şu an Kamerun sınırına yakın bir bölgede olduklarını sağlık kontrollerinden geçirildiklerini kısa bir süre sonra da buradan transferlerinin yapılacağını açıkladı.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari geçen ay yaptığı bir açıklamada kızların serbest bırakılması için görüşmeler yürütüldüğünü duyurmuştu.

Yaklaşık üç yıldır örgütün elinde rehin durumda bulunan kızlardan 20’si geçen yıl Ekim ayında Uluslararası Kızılhaç Örgütü’nün çabaları sonucu serbest bırakılmıştı. Nijerya ordusu çok sayıda bölgeden örgütü çıkarmayı başarmış olmasına karşın ülkenin kuzeyinde Borno eyaletinde halen birçok nokta Boko Haram’ın kontrolünde bulunuyor.

Boko Haram Örgütü Nijerya’da bugüne kadar 20 binden fazla kişinin ölümüne neden olurken uyguladıkları şiddet nedeniyle 2 milyon kişinin de evlerini terk etmesine neden oldu.

XS
SM
MD
LG