Erişilebilirlik

Boko Haram’dan Yeni Saldırı


Boko Haram lideri Ebubekir Şekau'nun televizyondan alınan görüntüsü

Şeriatçı terör örgütüne bağlı militanların Nijerya’nın kuzeydoğusunda bir kasabaya düzenledikleri saldırıda yüzlerce kişinin öldüğü sanılıyor

Nijerya’nın Gamboru Ngala kentindeki saldırıda çok sayıda evin ve işyerinin ateşe verildiği ve hasar gördüğü, kaçmaya çalışan sivillere ateş açıldığı bildiriliyor.

Yerel yetkililer, Kamerun sınırındaki kasabaya saldırının iki gün önce düzenlendiğini ve saatlerce sürdüğünü açıkladı.

Görgü tanıklarının ifadelerini yazan “Daily Trust” adlı Nijerya gazetesi, saldırganların 250 evi, kasabanın merkezindeki pazar yerini ve karakolu yaktığını bildiriyor.

Amerika, Boko Haram’ın üç hafta önce kaçırdığı 276 kız öğrencinin bulunmasına yardım etmek için Nijerya’ya istihbarat ve güvenlik personeli gönderme kararı almıştı.

Kaçırma eylemini haftalar sonra üstlenen Boko Haram’ın lideri Ebubekir Şekau, rehin tuttukları kız öğrencileri “satmayı planladıklarını” açıkladı.

Nijerya emniyeti, kız öğrencilerin yerini bildiren ve kurtarılmasına yardımcı olacak kişilere 300 bin dolar ödül vadetti.

2009 yılından bu yana Nijerya’da çok sayıda saldırı düzenleyen Boko Haram, binlerce kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor. Özellikle ülkenin kuzeyinde faal olan örgüt, “Batı tarzı eğitimi haram” olarak kabul ediyor ve mevcut ulusal eğitim programının Batılı sömürgeciler tarafından zorlandığını savunuyor.
XS
SM
MD
LG