Erişilebilirlik

Boko Haram'dan IŞİD'e Bağlılık Mesajı


Boko Haram lideri Ebubekir Şeku

İnternette yayınlanan bir videoda Boko Haram lideri Ebubekir Şeku “iyi ve kötü zamanlarda İslam Devleti lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’yi dinleyecek ve ona itaat edeceğiz” diyor. Boko Haram'ın IŞİD'e bağlılığını ilan etmesi kaygı uyandırdı

Cihatçı faaliyetleri denetleyen SITE adlı grup Nijerya’daki militant örgüt Boko Haram’ın internette " İslam Devleti ve Halife'ye bağlıyız" açıklaması yaptığını bildirdi.

Grup tarafından yayınlanan bir videoda Boko Haram lideri Ebubekir Şeku “iyi ve kötü zamanlarda İslam devleti lideri Ebu Bekir el-Bagdadi’yi dinleyecek ve ona itaat edeceğiz” diyor.

Hem Boko Haram hem de IŞİD Kuran’ın en katı yorumunu uyguluyor ve binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan şiddet eylemlerine girişiyor.

İlk kez 2009 yılında adı duyulan Boko Haram, Nijerya’nın kuzeydoğusunda bir şeriat devleti kurmayı amaçlıyord Örgüt o dönemden bu yana çoğu sivil binlerce kişinin hayatını kaybettiği kanlı eylemlere imza attı.

Bağlılık açıklamasından birkaç saat önce Boko Haram terör örgütünün faal olduğu Borno eyaletinin merkezi Maiduguri’de meydana gelen bir dizi patlamada 50’yi aşkın kişi hayatını kaybetti.

Polis 55 kişinin öldüğünü, 140 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Maiduguri’de birkaç saat içinde dört patlama kaydedilirken, bunların çoğunun kadın bombacılar tarafından düzenlenen intihar saldırısı olduğu bildirildi. Bir çekçeğe binen bir intihar saldırganı, bombalarını kalabalık bir balık pazarında patlattı. Diğer bir eylemci de kendine hedef olarak bir başka pazaryerini seçti.

Amerika’nın Sesi muhabiri, bir grup genç gönüllünün anayolları tıkayıp araç trafiğini değiştirerek daha büyük paniğe yol açtığını bildirdi. Gençlerden bir grup bir intihar eylemcisini pazaryerine ulaşmadan engellemeyi başardı, ancak eylemcinin üzerindeki bombaları patlatması sonucu gruptan da ölenler oldu.

Çok sayıda Boko Haram üyesinin Nijerya’nın değişik bölgelerinden örgütün merkezi Gwoza’da toplanmaya başladığı bildiriliyor. Amerika’nın Sesi muhabirine konuşan bir Nijeryalı istihbarat kaynağı, ordunun Gwoza’ya ilerlediğini ve Boko Haram’ın büyük olasılıkla kenti savunabileceklerini bildiriyor. Gwoza, Boko Haram’ın Nijerya’nın kuzeydoğusunda kontrolü altında tuttuğu sayılı kentlerden biri.

Çok sayıda Boko Haram üyesi de Gwoza yakınlarındaki Sambisa ormanına sığınmış durumda. Gwoza, bugünkü bombalı saldırıların yapıldığı Maiduguri’ye 135 kilometre uzaklıkta.

Associated Press haber ajansı, militanların Gwoza’nın çevresine mayın döşediğini ve sivilleri kenti terk etmeleri yönünde uyardığını bildiriyor. Ajans, Boko Haram’ın rehin tuttuğu bazı genç kadınları da serbest bıraktığını duyurdu.

Amerika’nın Sesi muhabiri ise militanların hafta başında Gwoza’yı savunmayı reddeden sivilleri öldürdüğü yönünde duyumlar almıştı.

Nijerya ordusu geçen ay düzenlediği operasyonlarda Boko Haram’ın elindeki bazı yerleşim birimlerini geri almayı başarmıştı.

XS
SM
MD
LG