Erişilebilirlik

Boko Haram’a Büyük Darbe


Nijerya ordusu, ülkenin kuzeydoğusundaki Adamawa eyaletinin Boko Haram militanlarından tamamen geri alındığını açıkladı. Ancak haber bağımsız kaynaklar tarafından henüz doğrulanmış değil

Nijerya ordusu, ülkenin kuzeydoğusundaki Adamawa eyaletinin Boko Haram militanlarından tamamen geri alındığını açıkladı.

Ordu yetkilileri, Twitter üzerinden yaptıkları açıklamada, birliklerin militanları Kamerun sınırındaki Madagali’den temizlediklerini bildirdi. Ancak bu haber bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan, Amerika’nın Sesi’ne verdiği özel demeçte, gelecek hafta ortasında Boko Haram’ın Adamawa ve Yobe eyaletlerinden püskürtüleceğine inandığını söylemişti.

Çok uluslu birlikler, Boko Haram militanlarının ülkenin doğusundaki birçok yerden çıkarılmasında etkili olmuştu.

Çad, Nijer ve Kamerun birlikleri, Nijerya ordusuna destek veriyor. Goodluck Jonathan, Boko Haram militanlarına karşı yürütülen operasyonlara Afrika dışındaki ülkelerden de askeri birliklerin katıldığını açıklamıştı. Jonathan, bu birliklerin sadece askeri eğitim desteği verdiğini söylerken, Nijeryalı askerler, Afrika ülkeleri dışından gelenlerin cephede de yer aldığını söylüyor. Bu birliklerin Güney afrika, İngiltere ve Ukrayna’dan geldiği sanılıyor.

XS
SM
MD
LG