Erişilebilirlik

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Görevden Alındı


Ocak ayındaki atama kararının ardından Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri tarafından düzenlenen gösterilerle protesto edilen ve istifa etmesi istenen Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alındı.

Yeni rektör olmak isteyenler 2 Ağustos tarihine kadar YÖK'e başvuruda bulunabilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Profesör Bulu’nun yerine henüz yeni bir atama yapmadı.

Bulu'nun görevden alınması sonrası Rektör Yardımcısı Profesör Naci İnci, rektörlük görevine vekalet edecek.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) internet sitesinde Boğaziçi Üniversitesi'ne rektörlük için başvuru duyurusu yayınlandı.

Boğaziçi Üniversitesi rektörü olmak isteyen profesörlerin 2 Ağustos tarihinde kadar e-posta ile kuruma başvurmaları gerekiyor.

Karar sonrası Boğaziçi öğrencilerinin oluşturduğu Boğaziçi Dayanışması, yedi aydır süren direnişin, kişilere karşı değil tepeden inme atamalara ve kayyum düzenine karşı olduğu değerlendirmesini yaptı.

Öğrenciler rektör yardımcılarının da istifasını istiyor

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, görevden alınan Melih Bulu’yla işbirliği yapan rektör yardımcıları Naci İnci, Fazıl Önder Sönmez ve Gürkan Kumbaroğlu’nun da görevden istifasını istiyor.

Öğrenciler; protestolar sırasında gözaltına alınan ve eylemlere katıldığı için tutuklandıktan sonra serbest bırakılan öğrenci arkadaşları hakkında davaların düşmesini, cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle okulda açılmasına karar verilen hukuk ve iletişim fakültelerinin kapatılmasını, kapatılan LGBTİ kulübünün yeniden açılmasını ve Profesör Bulu tarafından alınan kararlarının kaldırılmasını da talep ediyor.

Yeni rektörün akademinin kendi içinde yapacağı seçimle atanması talebi

Dün de dahil olmak üzere 131 gün boyunca Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü’nde bulunan rektörlük binasına sırtlarını dönerek üniversitelerine dışarıdan rektör atanmasını protesto eden üniversite öğretim üyeleri ve öğretim elemanlarıysa rektör atamasının, akademinin kendi içinde yapacağı seçimle yapılmasını istiyor.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, bugün yapacakları 132. eylemlerinde süreçle ilgili açıklama yapacak.

Profesör Bulu'nun görevden alınacağından haberi yoktu

Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu Melih Bulu, yüksek lisans ve doktorasını Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra 2016-2021 yılları arasında İstinye ve Haliç üniversitelerinde rektörlük görevinde bulundu.

2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Sarıyer ilçe başkanlığında görev yapan Profesör Bulu, 2009 yılında aynı partiden Ataşehir Belediye Başkanlığı, 2015 yılında da İstanbul milletvekili olmak için aday adayıydı.

İki seçimde de aday gösterilmedi.

2 Ocak 2021’de cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle üniversite dışından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olan Bulu, kararın ertesi günü başlayan protestolar hakkında “Bu krizin 6 ay içinde biteceğini öngörüyorum” demişti.

Boğaziçi Üniversitesi'ni dört yıl içinde dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasına sokmayı hedeflediğini söyleyen eski rektör, kendisinin görevden alındığı iddiaları üzerine sosyal medya hesabından yaptığı ''Peki bundan şeyin haberi var mı? Mesela benim'' paylaşımını daha sonra sildi.

Boğaziçi Üniversite mezunları, eski rektörün yüksek lisans ve doktora tezlerinde intihal olduğu iddiasıyla Yüksek Öğretim Kurumu'na şikayette bulunmuştu.

XS
SM
MD
LG