Erişilebilirlik

John Boehner'ı Zorlu Bir İkinci Dönem Bekliyor


John Boehner'ı Zorlu Bir İkinci Dönem Bekliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:59 0:00
Vergiler ve federal hükümet harcamaları ile ilgili tartışmalarla dolu zor bir ilk dönem geçiren Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ikinci dönem için tekrar bu göreve seçildi. Uzmanlar John Boehner’ın ikinci döneminin de çalkantılı geçmesini bekliyor. Uzmanlara göre Boehner’in kendi partilileri de Başkan Obama ve rakip Demokrat Partililer’le yapılabilecek uzlaşmalara itiraz edebilir.

Cumhuriyetçi Parti’nin kontrolundaki Temsilciler Meclisi’ne başkan seçiminde gerilimli anlar yaşandı. Aday listesinde yalnızca Cumhuriyetçi John Boehner’la Demokrat Nancy Pelosi’nin adları bulunuyordu. Aralarında eski Dışişleri Bakanı Colin Powell ve yeni dönemde meclis dışı kalan Çay Partili aday Allen West gibi isimler bu durumu protesto etmek için başka adayların isimlerini haykırdılar.

Boehner oylamayı 28 oy farkla kazandı. Pelosi, Boehner’i kutladı ve iki partinin üyelerini yeni yasama döneminde birlikte çalışmaya davet etti: “Biliyorum ki görüşlerimiz her zaman bağdaşmayacak ancak bütün kalbimle, ortak noktalar bulabilmeyi diliyorum.”

Demokrat Partililer’le sosyal programlara yönelik harcamalar konusunda büyük tartışmalar yaşayan Boehner, seçimden sonra önceliğinin hızla artan ulusal borçlanma olacağını söyledi: “Hükümet aşırı borçlanmaya gitti, ekonomi yeterli sayıda istihdam yaratamıyor ve bunlar aslında birbirinden ayrı sorunlar değil.”

Mali uçurum krizinde Boehner kendi partililerinin muhalefetine hedef olunca, zengin Amerikalılar’ın vergilerini yükselten yasayı geçirebilmek için Demokratlar’ın oylarına gereksinim duydu. Boehner başından beri Çay Partili radikallerle sorun yaşıyor.

Brookings Enstitüsü'nden Thomas Mann, “İşin özeti Boehner zayıflamış denilemez, çünkü baştan güçlü değildi,” şeklinde konuşuyor.

Bazı Çay Partililer, Temsilciler Meclisi’nde Boehner’ın tekrar seçilmesini engellemeye çalıştı ancak başarılı olamadı. Amerikan Çoğunluk Hareketi adlı gruptan Ron Meyer Boehner’a karşı çıkanlardan: “Boehner muhafazakar hareketi temsil etmiyor ve bizim bizi temsil edecek birine ihtiyacımız var. Muhafazakarlığı savunacak ve serbest pazara neden inanılması gerektiğini halka anlatabilecek birine ihtiyacımız var.”

Kongre’deki bir sonraki fırtına 2 ay sonra ulaşılması tahmin edilen borçlanma tavanının yükseltilmesi sırasında kopacak.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG