Erişilebilirlik

Böbrek Sağlığınıza Dikkat!


Böbrek

14 Mart Dünya Böbrek Günü’nde Türk Nefroloji Derneği 2. Başkanı ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Dr. Turgay Arınsoy, böbrek sağlığı için “tuzu azaltın, bilinçsiz ilaç kullanmayın, sigarayı bırakın” diyor

Türk Nefroloji Derneği 2. Başkanı Profesör Dr. Turgay Arınsoy, Türkiye’de böbrek hastası sayısının sekiz milyona yaklaştığını, her yedi kişiden birinin böbrek hastası olduğunu söylüyor. Amerika’nın Sesi’nden Hülya Polat’ın sorularını yanıtlayan Profesör Arınsoy’a göre, Türkiye’de 2 milyodan fazla kişi son dönem böbrek yetmezliği riskiyle karşı karşıya. Böbrek hastalıklarını tetikleyen en önemli iki rahatsızlığı yüksek tansiyon ve diyabet olduğunu belirten Ankara Gazi Üniversitesi
Profesör Dr. Turgay Arınsoy
Profesör Dr. Turgay Arınsoy
Nefroloji Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Doktor Turgay Arınsoy, “Böbrek hastalıklarını azaltmak için öncelikle şeker ve tansiyonla mücadele etmek gerekiyor" dedi.

Böbrek hastalıklarında en önemli nedenin şeker hastalığı olduğunu vurgulayan Profesör Dr. Arınsoy, Türkiye’de şeker hastalığının görülme sıklığının yüzde 14'e çıktığını belirterek şeker hastalarının yılda bir kez böbreklerini kontrol ettirmesi gerektiğini söyledi.

Böbrek hastalıklarının ikinci sebebinin yüksek tansiyon olduğuna kaydeden Profesör Dr. Turgay Arınsoy, çeken Süleymanlar, Türkiye’de her 3 yetişkinden birinin tansiyon hastası olduğunu ve tansiyon hastalarının sayısının 17 milyona yaklaştığını belirtti.

Profesör Arınsoy’a göre, yüksek tansiyon etkili tedavi edilir ve teşhis erken konursa böbrek hastalığı önlenebilir.

Profesör Arınsoy, böbrek hastalıklarını önlemek için bilinçsiz ağrı kesicilerle bazı antibiyotiklerin kullanımının da azaltılması gerektiğini vurguluyor. Bunun dışında böbrekleri korumak için sigaradan uzak durmak, tuz kullanımını azaltmak, obeziteden korunmak ve spor yapmak gerekiyor.

14 Mart Dünya Böbrek Günü’nde Türk Nefroloji Derneği 2. Başkanı ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Dr. Turgay Arınsoy’la Hülya Polat’ın yaptığı söyleşinin tamamını dinlemek için:
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:00 0:00
Linki indirmek için
XS
SM
MD
LG