Erişilebilirlik

BM Güvenlik Konseyi: 'Kıbrıs’ta Çözümü Dört Gözle Bekliyoruz'


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kıbrıs’ta 1964 yılından beri görev yapan BM Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresini bir kez daha uzattı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne aynı zamanda Kıbrıs’ta garantör üç ülkeden biri olan İngiltere tarafından sunulan tasarı, konseye üye 15 ülkenin oy birliğiyle 31 Temmuz 2017 tarihine kadar uzatıldı.

Oy birliği ile kabul edilen karar tasarısında Kıbrıs konusunda yaklaşık son 20 aydır süren yeni barış görüşmelerine de vurgu yapıldı. Kabul edilen tasarıda Kıbrıs’ta çözüme ulaşmak için yapılan son toplantılarda gelinen noktadan duyulan memnuniyet ifade edildi. Kıbrıs’ta çözüm çabalarında gelinen olumlu noktalara rağmen BM Barış Gücü’nün görev süresinin 31 Temmuz 2017’ye kadar uzatılmasında yarar görüldüğü vurgulandı.

"Toplumlarınızı huzurlu bir atmosfere hazırlayın"

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından oy birliğiyle kabul edilen son karar tasarısında, Kıbrıs’ta çözüm yolunda gelinen noktada tarafların yapıcı çabalarını sürdürmesi istendi. Kıbrıs konusunda temel meselelerin çözülmesi konusunda tüm taraflara ve liderlere büyük bir görev düştüğü belirtildi. Liderlerden kendi toplumlarına barışçıl ve uzlaşmacı mesajlar vermeleri istendi. Yine liderlerden toplumlarını, barışa giden süreçte huzurlu ve uzlaşıcı bir atmosfere hazırlanması istendi.

"Kararların uygulanmasını dört gözle bekliyoruz"

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ayrıca taraflara, güven artırıcı önlemlerin uygulanması çağrısında bulundu. Adada kalıcı çözüme ulaşmak için gelinen noktada, tarihi anlaşma için elverişli bir ortama katkıda bulunabilecek, karşılıklı olarak kabul edilebilir tüm adımların üzerinde mutabakata varıldığı belirtildi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin uzlaşma için gelinen bu noktada alınan yapıcı kararların uygulanmasını dört gözle beklediği ifade edildi.

Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilen tasarıda ayrıca, mayın temizleme operasyonlarının tampon bölge dışında da genişletilmesi yönünde taraflara çağrıda bulunuldu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, geçtiğimiz hafta başında Kıbrıs’ta gelinen son noktayla ilgili Güvenlik Konseyi’ne bilgi vermiş, çözüm için büyük bir ivme kazanıldığını ifade etmişti. Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs’ta çözüm için devreye gireceğini belirterek, Kıbrıs konusunda daha aktif bir rol üstleneceğinin altını çizmişti.

Eide, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Müzakereler halen açık bir şekilde sürdürülüyor. Şimdiye kadar oluşturulan çalışma grubu başarılı bir şekilde sonuç aldı. Bu çalışma gurubunun başarılı bir şekilde başladıkları konferans, açık ve iyi bir şekilde sürüyor,” diye konuşmuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG