Erişilebilirlik

BM’den Yemen’de Açlık Uyarısı


BM’den Yemen’de Açlık Uyarısı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

Birleşmiş Milletler’e göre, Yemen’de 13 milyon kişi açlık tehlikesiyle karşı karşıya. Bu, her beş kişiden birinin, acil yardım ulaştırılamazsa açlıkla mücadele etmesi gerekeceği anlamına geliyor

Birleşmiş Milletler, Yemen’in açlık felaketiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu. BM yetkilileri, iç savaşın pençesindeki Yemen’de çekilen acıların artık tahmin edilemez boyutlara ulaştığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Gıda Programı, Yemen’de açlık tehlikesiyle karşı karşıya olanların sayısının 13 milyona yaklaştığını açıkladı. Bu, Yemen’de her beş kişiden birinin açlık riskiyle yüzyüze olduğu anlamına geliyor.

Dünya Gıda Programı’nın açıklamasında, devam eden çatışmalar yüzünden ihtiyacı olanlara yardım ulaştırmanın zorluğu ve fon sıkıntısı yüzünden milyonlarca kişinin açlık çekeceği uyarısı yeraldı. Açıklamada bu milyonların çoğunun çocuklarla kadınlar olduğuna dikkat çekildi.

Bu arada Yemen’de şiddet olayları ve saldırılar devam ediyor. Ülkenin güneyindeki Aden’de bugün valilik binası önünde bombalı bir saldırı oldu. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, saldırıda dört kişi öldü, 10 kişi de yaralandı. Vali saldırıdan yara almadan kurtuldu.

Hükümet yanlısı kuvvetler Temmuz ortasında Aden’i Huti isyancılarının elinden geri almıştı. Hutiler, Mart’ta başkent Sanaa dahil Aden’i ve daha birçok bölgeyi kontrol altına almıştı.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Programları Direktörü Stephen O’Brien dün bir uyarı yayınladı ve çatışmalar yakında durmazsa, uğrunda savaşacak hiçbir şey kalmayacağına dikkati çekti. Yemen’deki incelemelerini tamamlayarak New York’a dönün O’Brien, dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne bilgi verdi ve gördüklerinden dehşete kapıldığını söyledi.

Yemen’de 1,5 milyon kişinin yerlerinden olduğunu, iç göçe zorlandığını anlatan Birleşmiş Milletler yetkilisi, son çatışmalarda 1000’den fazla çocuğun öldüğünü veya yaralandığını, yüzlerce çocuğun da savaşçı olarak kullanıldığını bildirdi. O’Brien, örgüt üyesi yapılan ve savaşmaya zorlanan çocukların sayısının hızla arttığı uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Programları Direktörü Stephen O’Brien, çatışan bütün tarafların insan hayatını hiçe saymasını kınadı, halka yardım ulaşatırmanın liman kentlerinin çatışmalardan büyük hasar görmesi yüzünden yapılamamasının ciddi bir sorun olduğunu bildirdi.

O’Brien, havaalanları ve limanların hem ticari uçuşlar hem de yardım malzemesi ulaştırılması için açık kalması gerektiğine dikkati çekti, havaalanları ve limanların kullanıma kapatılı kalmasının hiçbir şekilde haklı gösterilemeyeceğini vurguladı.

Suudi Arabistan’ın öncülüğündeki koalisyon hava saldırıları, bakent Sanaa ve Yemen’in kuzeyinin büyük bölümünü kontrolu altında tutan İran desteğindeki Huti isyancılarını hedef alıyor. Hükümet yanlısı kuvvetlere Suudi Arabistan’ın sağladığı silahların son zamanlarda güç dengesini Hutiler’in aleyhine çevirdiği bildiriliyor.

XS
SM
MD
LG