Erişilebilirlik

BM’den Türkiye’ye İnsan Hakları Uyarısı


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak 15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybedenler için başsağlığı dileklerini iletti. Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamada, Ban’ın, sürdürülen soruşturma ve sorumlulara yönelik yaptırımlarla ilgili de bilgi aldığı belirtildi.

Telefon görüşmesinde, Genel Sekreter Ban’ın Türkiye’deki olağanüstü koşulların farkında olduğunu belirttiği, ancak Türkiye’nin bu süreçte ifade özgürlüğü, uluslararası insan hakları yükümlülüklerine uymanın yanısıra yargı bağımsızlığı, barışçı ifade özgürlüğü ve adil yargılanma hakkı gibi ilkelere sıkı sıkıya bağlı kalması yönündeki beklentisini dile getirdiği vurgulandı.

Ban Ki Moon’un Çavuşoğlu’na ayrıca, olağanüstü hal uygulaması kapsamında alınan bir dizi önlemin, bireysel hakları kısıtlayan rutin bir uygulamaya dönüşmesinden duyduğu endişeyi de dile getirdiği bildirildi.

Ban Ki Moon, 1200 askerin serbest bırakılmasından duyduğu memnuniyeti belirtmenin yanısıra, gözaltı koşulları, gözaltındaki subayların kötü muamele ve işkenceye maruz kaldıkları yönündeki haberlerin kaygı verici olduğunu kaydetti. Genel Sekreter, devlet kurumlarının yanısıra Türk toplumunun birçok kademesini kapsayan gözaltılar ve görevden almaların da derin kaygıya yolaçtığını vurguladı. Ban, gözaltındaki kişiler hakkındaki güvenilir kanıtların bir an önce yargıya teslim edilmesi, böylece bu kişilerle ilgili kararın mahkemelerce verilmesine olanak sağlanması gerektiğini de bildirdi.

BM’den yapılan yazılı açıklamada son olarak, Genel Sekreter’in Türk Hükümeti ve halkının bu belirsizlik döneminde de birlik ve beraberlik içinde Türk demokrasisine sahip çıkacağına olan inancının tam olduğu bildirildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG