Erişilebilirlik

BM'den Libya'da Ateşkes Çağrısı


Başkent Tripoli'deki çatışmalar yoğunlaşıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, Libya’da farklı grupların başkent Tripoli’yi kontrol altına almak amacıyla başlattıkları silahlı çatışmaların durdurulmasını istedi.

Guterres 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi’nin yaptığı iki saatlik toplantının ardından dün gazetecilere açıklamalarda bulundu. BM Genel Sekreteri, “Durma zamanı. Halen daha düşmanlıklara son verilmek ve son derece kanlı ve dramatik sonuçları olacak Tripoli savaşını durdurmak için zaman var” dedi.

Guterres, “Askeri bir çözüm olmadığını kabul etme zamanı. Libya’daki durumlarda sadece siyasi çözümler uygulanabilir” ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri geçen hafta Libya’ya gitmişti. Guterres’in Libya’dan ayrılmasından birkaç saat sonra General Khalifa Haftar’a bağlı silahlı güçler Tripoli’nin doğusunda ilerleyişe geçtiler. Bölge BM destekli Başkanlık Konseyi ve Başbakan Fayez El-Serraj’ın denetimindeydi. Guterres temasları çerçevesinde Libya’da El-Serraj’la biraraya gelmişti.

BM Genel Sekreteri, “Benim saldırıların durdurulması ve düşmanlığa son verilmesi çağrımın duyulmadığı ortada. Ancak duruma baktığımızda son derece tehlikeli bir ortamın olduğu ortada ve buna kesinlikle son vermemiz gerekiyor” dedi.

Ulusal konferans iptal edildi

Çatışmalar, tarafların biraraya getirilmesi planlanan Birleşmiş Milletler’in düzenlemeyi planladığı konferansın da iptal olmasına neden oldu. BM’den yapılan açıklamada ülkedeki çatışmaların siyasi sürece gölge düşürdüğü bu sebeple de konferansın ertelendiği duyuruldu.

Çarşamba günü başkentin güneyinde çatışmalar yoğunlaştı ve binlerce kişi evlerini terk etti. Uluslararası Göç Organizasyonu son dönemde yaşanan çatışmalar nedeniyle 5800 kişinin evlerini terk ettiğini söylüyor.

Uluslararası havalimanında da çatışmalar olduğuna dair haberler geliyor.

BM, sivillerin yaşadığı alanlarda süren çatışmalar ve kullanılan silahlar ve bombalar nedeniyle kaygı duyulduğunu açıkladı.

BM yetkilileri Libya’daki çatışmaların Ortadoğu’daki istikrarsızlığı arttırması ve Avrupa’ya yönelik yeni bir göç dalgası başlatmasından da endişe ediyorlar. Çatışmalar petrol üretimini sekte uğratırken IŞİD’e de bölgede yeniden kontrol sağlama konusunda imkan sunmasından kaygı duyuluyor.

XS
SM
MD
LG